Oblíbenost čínských e-shopů u Čechů trvá. Jak se vyhnout rizikům?

ESET a Seznam.cz provedli průzkum zaměřený na online nakupování. V českých e-shopech nakupuje 99 % Čechů, kteří nakupují online. V Číně nakupuje 41 % respondentů, zatímco v EU 26 % a v USA jen 12 %. Meziročně se tyto podíly výrazně neliší.

Nejčastějším zařízením, z něhož Češi nakupují online, je notebook: 69 % respondentů, o dva procentní body méně než loni. Nákupy se totiž stále více přelévají do mobilů. „Letos nakupuje v e-shopech přes smartphone 47 % Čechů. Koncem roku 2016 to přitom byla jenom necelá třetina,“ říká Miroslav Dvořák, technický ředitel české pobočky společnosti ESET. Naopak tablet je pro nákupy jen okrajovým zařízením...

ESET, jako bezpečnostní specialista, zároveň upozorňuje, že telefony (i tablety), které jsou využívané k online nákupům, často zůstávají bez antivirové ochrany. U smartphonů používá některou z bezpečnostních aplikací pouze 57 % respondentů, u tabletů pak 66 %. „Absence ochrany je velkým rizikem. Ve spojení s online nákupy hrozí, že uživatelé přijdou například návštěvou podvodného e-shopu o nemalé finanční prostředky,“ varuje Dvořák.

 

ESET: jak bezpečně nakupovat na internetu

  1. Používejte oddělenou kartu pro nakupování na internetu s limitem pro platby.
  2. Preferujte platby umožňující dvoufaktorové ověření transakce.
  3. Nakupujte na důvěryhodných e-shopech – sledujte spotřebitelské recenze a hodnocení.
  4. Využívejte bezpečnostní aplikace na počítači či mobilním zařízení, které k nákupu používáte.
 

S krádežemi při online nákupech má osobní zkušenost již 5 % Čechů. Více než polovina z nich má přitom čerstvou, maximálně rok starou zkušenost. Uživatelé byli většinou okradeni o částku do 5 000 korun. Téměř všichni incident reklamovali. Alespoň část peněz zpět získala méně než desetina okradených, naopak třetina už z odcizené částky neviděla ani korunu.

ČOI: Počet podvodných e-shopů narůstá

Řada lidí přitom mohla být okradena i na českých internetových obchodech. Česká obchodní inspekce od začátku letošního roku eviduje rizikové e-shopy, které jsou často na českých doménách, ale nesplňují požadavky české legislativy. Počet takových webů přitom neustále narůstá.

„V roce 2015 jsme evidovali 4 rizikové weby, v roce 2016 také čtyři, dnes je to téměř 500. Zřejmě to funguje tak, že někdo odchytává exspirující domény s historií a vystavuje na nich boty či oblečení. Jako forma úhrady je požadována platba kartou předem. Peníze odejdou dle informací spotřebitelů na zahraniční účty, často rovnou v čínských juanech, zboží však nepřichází. Kontaktovat provozovatele nelze, protože web je anonymní, bez kontaktních údajů, jediným možným kontaktem bývá formulář na stránkách, ale na něj zpravidla nikdo nereaguje,“ říká Jiří Fröhlich, mluvčí České obchodní inspekce.

„Objevují se však nové typy promyšlenějších podvodných webů, které nejen zboží nepošlou, ale ještě vyhrožují exekucemi formou SMS a e-mailů třeba z adresy rozhodnuti@soud-exekuce.cz. Spotřebitele pak vydírají a žádají uhrazení dalších částek třeba pod smyšlenou záminkou porušení obchodních podmínek a s pohrůžkou okamžité exekuce za asistence policie,“ dodává Fröhlich.

ESET od března tato data pravidelně integruje do databáze svých bezpečnostních produktů a uživatele na tyto webové stránky upozorňuje. Chráněni jsou uživatelé všech operačních systémů, pro které ESET vyvíjí bezpečnostní produkty: Windows, macOS, Android, Linux a virtuální platformy.

Diskuze (10) Další článek: Cubot chystá novou řadu „sportovních“ telefonů. Podívejte se na první fotografie

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , Respondent, Doména, Antivirová ochrana, Nový typ, Dvoufaktorové ověření, Česká legislativa, Velké riziko, Exekuce, Miroslav Dvořák, Česká pobočka, Technický ředitel,