Členské země EU mají deklarovat, jak se postaví k rizikovým dodavatelům 5G technologií

Výstavba 5G sítí se v mnoha zemích Evropské unie zpožďuje, ať už vinou koronavirové pandemie nebo protahujících se aukcí kmitočtů, na kterých sítě nové generace poběží. To je také případ České republiky. U nás se pásmo 700 MHz, klíčové pro celoplošné 5G sítě, vydraží mezi zájemce nejdříve na konci letošního roku. Dříve se proto, i přes různé pilotní projekty některých operátorů, s masivnějším rozvojem 5G v Česku nedá počítat.

Evropská komise ale už nyní nabádá všechny členské země, které tak dosud neučinily, aby se konkrétně vyjádřily k problematice potenciálně rizikových dodavatelů 5G infrastruktury a zaujaly k ní jasný postoj. V souladu s dokumentem nazvaným „EU 5G Toolbox“ mají všechny státy povinnost minimalizovat riziko spojené s možným bezpečnostním zneužitím nebo napadením vznikajících sítí páté generace.

Co stát, to vlastní přístup

Jasné stanovisko v přístupu k minimalizaci rizika dosud nezaujalo 13 ze 27 členských zemí, včetně České republiky. Podle harmonogramu schváleném spolu s Toolboxem měly členské země bezpečnostní pravidla implementovat do 30. dubna 2020, kvůli pandemii ale dostaly státy nějaký čas navíc. Komise by nejraději uvítala jednotný přístup, ale žádné konkrétní společnosti z výběrových řízení nevylučuje a nechává postup na jednotlivých státech.

I když se konkrétní jména firem v Toolboxu neobjevují, je jasné, že jde zejména o čínské firmy ZTE a Huawei, kde může podle expertů na kyberbezpečnost existovat hlavně politické riziko spojené s vlastnickým podílem čínské vlády v těchto firmách. Každý stát tedy může zvolit vlastní přístup k minimalizaci rizik. Například Německo, Rakousko, Nizozemsko, Švédsko a Finsko nebudou na vládní úrovni účast konkrétních firem nijak omezovat a nechají posouzení rizik na operátorech.

Některé země volí strategii více dodavatelů, kdy na každé části sítě (radiová část, páteřní síť, jádro) participuje jiný dodavatel, zde se ale častěji než u řešení jediného dodavatele mohou vyskytnout problémy s kompatibilitou a  spolehlivostí provozu. Jiné státy, např. Francie, se rozhodly rizikové firmy z výběrových řízení zcela vyřadit a postupně nahradit i starší technologie od těchto dodavatelů. K podobnému rozhodnutí dospěla pod tlakem Spojených států i Velká Británie, která ale už formálně není členem EU.

Sítě 5G

5G je zkratka pro bezdrátové sítě páté generace. Mají kratší odezvu, vyšší přenosové rychlosti, kapacitu a variabilitu. Jsou vyvíjené tak, aby zvládaly širokopásmové připojení miliónů lidí a strojů v metropolích, energeticky nenáročné senzory, které s jedinou baterií vydrží roky, a cokoliv mezi tím.

Ve světě začalo hromadné spouštění 5G sítí v roce 2019, start 5G v Česku byl opožděný. Nejvýznamnějšími vývojáři 5G technologií a výrobci síťových komponent jsou Huawei, Nokia, Ericsson a Samsung.

Diskuze (45) Další článek: Dřevěné kostky zajistí snadný chod chytré domácnosti. Jsou českým vynálezem

Témata článku: , , , , , , , , Toolbox, Rakousko, Česká republika, Výběrové řízení, Přístup, Švédsko, Posta, Finsko, Riziko, Nizozemsko, Německo, Operátor, Země EU, Toolboxu, Členské země, Velká Británie, Francie