Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

O nezávislost se nebojíme, říká k nové agendě i legislativě předseda ČTÚ

  9:00
Český telekomunikační úřad nově zastává roli takzvaného národního koordinátora digitálních služeb. V rámci této role bude mimo jiné dohlížet na dodržování pravidel plynoucích z nařízení DSA. Úřad se však chystá i na další novinky, čeká ho změna zákona, který přímo ovlivňuje jeho fungování a řešit bude i dopady směrnice NIS2.

Předseda Českého telekomunikačního úřadu Marek Ebert | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Na novou agendu se Český telekomunikační úřad (ČTÚ) připravuje už od loňského roku, kdy začala část nařízení DSA (Digital services act – nařízení o digitálních službách) platit pro takzvané velké platformy. „Prozatím jsme na novou agendu najali šest nových pracovníků a celkem počítáme až s osmnácti lidmi, kteří by se mohli nové agendě věnovat,“ vysvětluje předseda Rady ČTÚ Marek Ebert. Podle něj tedy nová agenda do fungování úřadu nijak zásadně nezasáhne.

V rámci DSA bude úřad dohlížet na to, zda jsou dodržovány požadované mechanismy. „Rozhodně tu nejsme od toho, abychom posuzovali nelegálnost obsahu, kterou DSA řeší,“ vysvětluje Ebert. Aby mohl úřad v případě nařízení, které vstupuje v platnost 17. února, plně konat, chybí mu transpozice směrnice do českého právního řádu. Takzvaný adaptační zákon k nařízení DSA je zatím po připomínkovém řízení „na stole“ zástupců ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Do několika týdnů má materiál zamířit k vládě a optimistický odhad, kdy by nový zákon mohl platit, je závěr letošního roku.

ČTÚ se však chystá i na další změny. Vláda a MPO řeší například další změnu zákona o elektronických komunikacích, který přímo definuje činnost telekomunikačního úřadu. V tomto případě je na stole například i návrh seškrtání počtu členů Rady ČTÚ, a to z pěti na tři. „Stále se počítá s tím, že by fungovala vícehlavá vedoucí skupina. Z mého pohledu návrh, který je na stole, zvyšuje efektivitu úřadu i v tom smyslu, že radní více zapojuje a dává jím oprávnění vystupovat v některých rozhodnutích, efektivita je i v tom navrhovaném snížení počtu Rady,“ vysvětluje Ebert. „Pokud směřujete k otázce nezávislosti úřadu, o tu se vůbec nebojím. Úřad funguje jako nezávislý nyní a přijetím novely se to nezmění,“ dodává předseda.

Podle Eberta je chystaná novela zákona spíše novelou technickou, zavádí úpravy, jejichž potřeba vyplynula z praxe a fungování úřadu nemá ovlivnit.

ČTÚ se také zabývá otázkou implementace směrnice NIS2 do českého zákona. Návrh nového zákona o kybernetické bezpečnosti připravuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), ČTÚ nicméně k podobě návrhu podával připomínky. „Z pohledu regulátora trhu, jehož úkolem je vytvářet podmínky pro technologickou inovaci, investice a rozvoj kvality sítí a zlepšování dostupností služeb včetně snižování jejich cen, jsme upozorňovali na to, že by stálo za to zamyslet se nad načasováním některých kroků a na to, jestli tyto kroky podmíníme například analýzou ve spolupráci s námi,“ popisuje Ebert postoj úřadu.

Chystaný zákon v podstatě umožní vyřadit ze sítí elektronických komunikací zřízení dodavatelů ze zemí, které představují pro naši republiku nebo naše spojence bezpečnostní riziko. Nahlas se v této souvislosti hovoří o možnosti zákazu používat například v mobilních sítích zařízení čínské společnosti Huawei. „Myslím si, že dotčení podnikatelé si rizika z toho plynoucí uvědomují a sami činí kroky pro to, aby tato rizika eliminovali,“ říká Ebert. Podle něj jde hlavně o to nastavit procesy v kontrole a regulaci dodavatelského řetězce.

„To abychom nezabetonovali trh. My, jako úřad, dohlížíme na závazky plynoucí třeba z aukce frekvencí, ze kterých vyplývá třeba požadavek téměř 99% pokrytí obyvatel sítěmi 5G do roku 2030. Podle nás je proto potřeba nastavit míru toho, pro jaké části sítě je regulace v rámci NIS2 klíčová,“ vysvětluje předseda Rady ČTÚ. Tam, kde to tak klíčové není, je podle něj možné nastavit mechanismy případné analýzy a teprve následného možného zavádění opatření.

Ebert tak vlastně opatrně naznačuje, že úřad rozumí výtkám poskytovatelů služeb, jako jsou mobilní operátoři a poskytovatelé připojení k internetu, kteří argumentují, že důležitá je v tomto ohledu regulace v takzvaném jádru sítě a že zařízení případných rizikových dodavatelů takzvaně „na periferii“ vlastně automaticky riziko nepředstavují. „Plně ovšem NÚKIB podporujeme ve snaze zajistit bezpečnost sítí a služeb elektronických komunikací“ dodává Ebert.

  • Nejčtenější

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Chystá se velká rošáda u iPhonů. Modely Plus končí, náhrada je zajímavá

14. května 2024

Modely Plus se prodávají z celé současné modelové nabídky Applu mezi smartphony nejhůře. U iPhonu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chyba v novém systému pro iPhony dokáže oživit „zombie“ fotografie

17. května 2024  13:18

Nový systém iOS pro iPhony trpí zvláštní chybou. Uživatelům se objevují i roky smazané fotografie....

KVÍZ: Na Temu a AliExpressu lze koupit ledacos. Poznáte účel zboží?

15. května 2024

Na čínských nákupních portálech už nějakou dobu kupujeme různé podivné příslušenství k mobilům a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žebříček fotomobilů má nového krále. Soupeřům dost odskočil

14. května 2024  7:02

S novým modelem Pura 70 Ultra opět Huawei ovládl žebříček fotomobilů organizace DxO Mark. Huawei...

O2 opět láká na levnější neomezená data. Slevu však trochu zkrouhlo

20. května 2024  7:02

O nové zákazníky začal usilovat i operátor O2. Znovu se zaměřil na svůj základní datově neomezený...

Nejhorší noční můra, řekla žena, která v botě syna objevila cizí AirTag

20. května 2024

Mého syna někdo sleduje. S takovým pocitem několik týdnů žila žena z Floridy poté, co na svůj...

Němci musejí pro smartphony Motoroly třeba do Česka. Doma je teď nekoupí

19. května 2024  8:01

Německý soud nařídil v zemi zákaz prodeje mobilních zařízení značky Lenovo a Motorola. Společnost,...

Zajímavý design, cena už tolik ne. Test Oppa Reno 11F 5G

19. května 2024

Designově povedených telefonů na trhu není málo a je poměrně těžké mezi nimi prorazit. Oppo Reno...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bohužel nám to nevyšlo, oznámili manželé Pagáčovi rozchod po šesti letech

Herečka Patricie Pagáčová (35) a dramaturg Tibor Pagáč (32) se rozešli po pěti letech manželství. Žádost o rozvod zatím...

Zemřel Vlastimil Harapes. Baletní mistr Národního divadla i českých filmů

Ve věku 77 let zemřel tanečník a herec Vlastimil Harapes. Dlouhá léta byl sólistou baletu Národního divadla. Zahrál si...

Anální sex je výzva. Nejvíc tabu je však v Česku jiná praktika, říká průzkum

Erotické hračky nepředstavují podezřelou exotiku, v ložnicích jsou jako doma. Ostatně jako masturbace. I orální sex....

Svěrák se na mě nedíval jen jako na hezkou buchtu, říká Radka Pavlovčinová

Jan Svěrák ji vidí jako robotku. Radka Pavlovčinová v nové hře filmového a teď už i divadelního režiséra hraje umělou...

Plné divadlo i bazilika. Nad rakví Postlerové mluvila dcera, Töpfer i Šťastný

S herečkou Simonou Postlerovou se v prostorách Divadla na Vinohradech rozloučili kolegové i veřejnost. Nad rakví...