Testujeme Samsung Galaxy A31. Svou cenou tak trochu střílí do vlastních řad

  • Samsung přivedl do Česka další model řady Galaxy A
  • V semgnetu střední třídy se tak propadáme stále níže
  • Novinka ma netradiční cenovou politiku, A31 stojí stejně jako A41!

Samsung začne v Česku od 17. července prodávat svůj další „áčkový“ model. Je jím Galaxy A31, který však svou cenou trochu střílí do vlastních řad. Novinka totiž stojí úplně stejně jako nedávno testovaný Galaxy A41. Za stejnou cenu ale dostanete větší displej, baterii s větší kapacitou a jeden objektiv navíc. Jaké jsou další silné stránky novinky, a co nás naopak příliš neoslovilo?

Samsung Galaxy A31 pověsil kompaktnost na hřebík. Jedná se o rozměrný smartphone (160 × 73 × 8,6 mm) osazený 6,4" Super AMOLED displejem s rozlišením 2 400 × 1 800 pix. U displeje vizuálně asi nejvíce zarazí široký spodní rám, z pohledu čitelnosti a grafického zobrazení jsme u něj nenarazili na jakýkoliv závažnější nedostatek. V nabídce jsou opět dva displejové režimy, úprava barev, automatický jas, filtr modrého světla i Always On režim.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Samsung Galaxy A31 testujeme v černé barevné variantě

V účkovém výřezu se skrývá 20MPx selfie, pod displejem je připravena optická čtečka otisků prstů. Ta je trochu pomalejší, navíc má občas problém s rozeznáním prstu, takže jej musíte do zobrazeného logotypu výrazněji „zatlačit“. Jihokorejci opět vsadili na vysoce leštěný plast, který má imitovat sklo, jenže v případě námi testované černé verze se zadní kryt viditelnými otisky prstů rychle prozradí. V Česku je telefon k dostání v černé a modré, přičemž záď je rozdělena do čtyř segmentů s odlišnými odlesky.

Redakční představení Samsungu Galaxy A31:

Dominantním prvkem je zde nepatrně vystouplý fotomodul se čtyřmi fotoaparáty. Hlavnímu 48MPx snímači se světelností 2.0 sekunduje širokáč (F2.2), makro (F2.4) a také objektiv pro focení v portrétovém režimu (také F2.4). Videa pořídíte maximálně ve Full HD s 30 fps. Čtveřici objektivů doplňuje přisvětlovací dioda.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Displej nabídne výřez pro selfie a optickou čtečku otisků, detail čtyřnásobného fotoaparátu na zadním krytu, který se uprostřed nepatrně prohýbá. Detail bočního šuplíku a konektorové výbavy

Plastové boky jsou lesklé a poměrně kluzké, na pravé straně jsou u Samsungu tradičně umístěny doplňkové ovladače, tj. regulátory hlasitosti se zamykací klávesou. Cvakají dost hlasitě, ale zato mají jistý stisk. Na levé hraně je připraven šuplíček, do něhož vložíte dvě nanoSIM a microSD kartu k tomu. O 15W dobíjení 5 000mAh baterie se stará USB-C na spodní hraně, do 3,5mm jacku připojíte přibalená peckové sluchátka, což je pro poslech FM rádia povinnost. Reproduktor na spodní hraně zahraje dost hlasitě, nějakou velkou kvalitu od něj ale nečekejte.

MediaTek a pomalejší reakce systému

V rámci úsporných opatření vsadil Samsung opět na 12nm osmijádro MediaTek Helio P65, který je na výkonovém chvostu pomyslné tabulky. V benchmarku Antutu svým výkonem telefon poráží jen 4 % testovaných smartphonů, což je dost slabá vizitka. Pokud chcete herní smartphone, který vám poskytne plynulé hraní i na větší úroveň detailů, poohlédněte se jinde. Interní 64GB úložiště rozšíříte microSD kartami, a pak je zde ještě 4GB operační paměť, kterou u smartphonů s nadstavbou od výrobce bereme jako absolutní minimum.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Screenshoty z grafického rozhraní One UI 2.1

Ne zcela ideální optimalizace je vidět i na Androidu 10 s nadstavbou One UI 2.1, při načítání aplikací se občas dost načekáte, což platí i o systémových animacích, které chtějí pomalost systému alespoň částečně zamaskovat. Nenáročným uživatelům však zřejmě nic výrazného chybět nebude. K dispozici je základní paleta aplikací, povinné položky od Googlu a Microsoftu, a jako bonus FM rádio. Jinak samozřejmě nechybí bohatá softwarová nadstavba od Samsungu včetně dětského režimu a Zabezpečené složky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Galaxy A31 stojí v Česku úplně stejně jako Galaxy A41

Samsung Galaxy A31 je zcela jistě určen do rukou nenáročných uživatelů, kteří nepotřebují vysoký výkon a vystačí si s velmi dobře čitelným displejem na přímém slunci, se slušnou kapacitou baterie a s variabilním fotoaparátem. Pokud jste si při čtení článku dělali představu o koncové ceně, asi je pro vás meta 7 999 Kč vyšší, než jste předpokládali. Samsung si navíc ve stejné cenové relaci konkuruje kompaktnějším Galaxy A41, a pak je tu ještě vybavenější konkurence, třeba Redmi Note 9 Pro s výkonnějším procesorem, 30W nabíjením a 128GB pamětí...

Ukázkové fotografie:

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Ukázková videa:

Samsung Galaxy A31 to na trhu bude mít dost těžké. Jeho jedinou výhodou je AMOLED displej, jinak jej ve stejné cenové relaci výkonově poráží každý druhý smartphone. Již brzy se s vámi podělíme o kompletní redakční recenzi.

Samsung Galaxy A31
rozměry a hmotnost: 159 × 73 × 8,6 mm, 185 g
displej: 6,4", kapacitní Super AMOLED, 1 080 × 2 400, 411 PPI
sítě: GSM, 3G, LTE
konektivita: USB Type-C, Wi-Fi 5, Bluetooth 5, GPS
paměť: 64 GB, microSDXC (512 GB), RAM: 4 GB, baterie: 5 000 mAh
procesor: Mediatek Helio P65 (8× Cortex-A75, 2 GHz)
operační systém: Google Android 10
fotoaparát: 48MPx, video (1 920 × 1 080), autofocus, blesk
58 %
vybavenost
cena: už se neprodává

Diskuze (6) Další článek: Google má novou hru. Hraje se na webu a je určena dětem

Témata článku: Samsung, , , , , , , , , , , , , Samsung Galaxy A31, Samsun, Hřebík, Paleta