reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Znovu použitý Dragon i Falcon 9 dostal k ISS zásoby

18.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Znovu použitý Dragon i Falcon 9 dostal k ISS zásoby
Zásobování Mezinárodní vesmírné stanice pomocí raket Falcon 9 a lodí Dragon není nic nového, ovšem v tomto případě šlo o dříve neviděnou kombinaci již dříve použitého prvního stupně rakety Falcon 9 a rovněž již použité lodi Dragon. 
Společnosti SpaceX se tak podařila věc, kterou se zatím nemůže pochlubit nikdo jiný, i když šlo navenek "pouze" o vyslání nákladu na Mezinárodní vesmírnou stanici. Využití veteránské rakety Falcon 9 i lodi Dragon je věc, která svět kosmonautiky přiblížila ke konceptu znovupoužitelnosti, který je viděn jako zásadní věc pro výrazné zlevnění dopravy nákladu na oběžnou dráhu Země i dále. 
 
 
Tento Falcon 9 odstartoval po několika odkladech v pátek v 10:36 místního času z Mysu Canaveral, a to zcela bez problémů. Po několika minutách jeho první stupeň opět dosedl na pevnou zem, a to konkrétně na Landing Zone 1 na základně Cape Canaveral Air Force Station. Bude tak moci čekat na své opětovné použití. 
 
Samotná loď Dragon v neděli doputovala k Mezinárodní vesmírné stanici, kam dopravila nové experimenty a zásoby včetně vánočních dárků pro posádku. Lodi Dragon přitom už v podstatě umí přistávat vertikálně s využitím raketových motorů stejně jako Falcon 9, ovšem v praxi se stále používají padáky a sestup přímo do moře. Ten tak není řízený a SpaceX dle zpráv z léta pro nejbližší budoucnost se sestupem Dragonů s využitím raket nepočítá. Elon Musk ale za tímto cílem stále chce jít, neboť dle něj by přesně takto měly přistávat vesmírné lodě z 21. století. 
 
 
Lodě Dragon pro přepravu lidí, čili Crew Dragon, jsou technicky schopné vertikálního přistání, ovšem ve SpaceX se rozhodli je připravit o problémové vysunovací přistávací nožky. Čili pokud by Dragony v aktuální podobě měly přistávat pomocí motorů, musely by i tak dopadnout do něčeho měkkého. To však pochopitelně není použitelný koncept a SpaceX každopádně už dříve oznámila, že pro první mise Dragonu s posádkou stejně počítala s přistáním do moře pomocí padáků. A zatím není jasné, kdy něco takového vůbec nastane. 
 
NASA je totiž ohledně přepravy lidí velice opatrná a "recyklované rakety" jí zatím moc nevoní, stejně jako předstartovní procedury firmy SpaceX, která chce tankovat palivo do raket, na jejichž vršku je již usazena posádka.
 
SpaceX je zkrátka soukromá společnost, která musí generovat zisky a pokud si uvědomíme, že měla investovat asi miliardu dolarů do vývoje znovupoužitelných raket, je zřejmé, že bude chtít, aby se jí tyto peníze vracely. Vypravení zcela nové rakety Falcon 9 přitom přijde na více než 60 milionů dolarů, přičemž znovu použitá má tuto částku srazit k nějakým 40 milionům. 
 
Zdroj: NASA


reklama