reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie

24.4.2019, Jan Vítek, aktualita
Zemětřesení na Marsu už díky InSight není jen teorie
Sonda InSight americké NASA pobývá na Marsu už řadu měsíců a už dlouho tak naslouchala jeho interiéru, zda z něj nepřijdou nějaké otřesy. Nyní už můžeme říci, že Mars je nejspíše geologicky aktivní planeta.
Zemětřesení nebo možná spíše marsotřesení byl dosud jen teoretický fenomén. Předpokládalo se, že Mars i přes to, že jeho sopky dávno vyhasly, jádro (nejspíš) zatuhlo a dva malé měsíce mají mizivý gravitační vliv, nebude z geologického hlediska úplně mrtvou planetou. Zbývalo to ale potvrdit a to byl a stále je úkol pro sondu InSight, která vedle sebe odložila sledovací zařízení Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS) přikryté kupolí pro ochranu před atmosférickými vlivy. 
 
 
InSight možná stále má problémy se svým "krtkem" HP3 (Heat Flow and Physical Properties Package), ale na ty nyní můžeme zapomenout ve světle zachycených otřesů, které byly jedním z hlavních cílů, za nimiž sonda na Mars letěla. Je třeba ale zdůraznit, že tento objev bude třeba ještě ověřit a potvrdit a ostatně proto je ve videu daný úsek zatím označen za "pravděpodobné marsotřesení".  
 
 
Nicméně i lidé stojící za výrobou seismometrů sondy InSight mluví o tom, že je tu "konečně důkaz o Marsu jako seismicky aktivní planetě", jak se vyjádřil konkrétně Philippe Lognonné. 
 
InSight musela Marsu naslouchat už několik měsíců, ostatně svůj seismograf si odložila na konci minulého roku, i když pak ještě nějakou dobu zabralo jeho vyrovnání a zakrytí ochrannou kopulí. Nikdo však nečekal, že by se Mars ozval brzy, však není zdaleka tak aktivní jako Země, v jejímž případě by velice citlivé přístroje dokázaly zachytit otřesy v podstatě hned.
 
Na Marsu se to podařilo až 6. dubna, i když je možné, že byly zachyceny také otřesy 14. března a pak 10. a 11. dubna, ale v jejich případě si vědci nejsou tak moc jistí tím, co je způsobilo. 
 
InSight ale stále čeká na takové otřesy, které by pomohly zjistit, jak vypadá jeho vnitřní struktura. Ty by měly být mnohem silnější než to, co přišlo 6. dubna. Vedle toho mohou využít také ozvěn po dopadech meteoritů nebo dokonce právě i ze zavrtávající se sondy HP3, i když v jejím případě by bylo žádoucí, aby se hnula z místa a dokázala překonat překážku, která ji drží v hloubce jen několik centimetrů pod povrchem. To pravé by tak snad mělo ještě teprve přijít. 
 
Zdroj: Space


reklama