reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie

19.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Za popularitu teorie ploché Země může YouTube, tvrdí studie
Teorie o ploché Zemi zažívá v posledních letech nepochopitelný nárůst popularity. Profesorka z Texas Tech University se pokusil najít příčinu tohoto fenoménu a je kupodivu velmi prostý. Za vše může YouTube.
Zastánců teorie o ploché Zemi neustále přibývá, někteří dokonce chtějí podat důkaz pomocí vlastnoručně postavených raket, kterými se chtěli vystřelit a někdy i úspěšně vystřelili do výšky (jako např. Mike Hughes). Dokonce existuje společnost lidí Flat Earth Society, která myšlenku ploché Země propaguje a pořádá i konference na toto téma. Otázkou tedy bylo, proč se v posledních letech popularita této myšlenky tak zvýšila. Zaměřila se na to profesorka Asheley R. Landrum z Texas Tech University, která navštívila dvě takové konference a poptala se zdejších návštěvníků, kde se v nich vzala víra v tuto myšlenku.
 
Flat Earth Society
 
Nejprve musíme říci, že nešlo o nějak extenzivní průzkum, zúčastnilo se ho totiž pouhých 30 lidí, což opravdu není mnoho. Přesto se profesorka dozvěděla několik zajímavých informací. Drtivá většina z dotazovaných (29 z 30) začala této myšlence věřit po shlédnutí videí na YouTube. Někteří dokonce tvrdili, že si původně chtěli z lidí, kteří tomu věří, jen utahovat, ale po shlédnutí klipů byli natolik přesvědčeni prezentovanými důkazy, že změnili strany a stali se naopak zastánci teorie.
 
Nyní tak byla nastolena otázka, zda by Google (a YouTube) měl něco dělat s klipy, které takto prezentují zavádějící informace. Ty jsou samy o sobě neškodné (na rozdíl od mnoha jiných propagujících např. násilí nebo nenávist vůči určitým skupinám lidí), zároveň však dodává, že se tím může zvýšit nedůvěra v autority a instituce, což může vést ke změně názorů i v jiných a mnohem závažnějších postojích, vůbec nesouvisejících s plochostí nebo kulatostí Země. Profesorka nyní nabádá vědce, aby využili stejné formy boje proti dezinformacím a na YouTube a jiných podobných platformách prezentovali naopak důkazy, že je Země kulatá a vyvraceli "důkazy" ve videích podporující teorii její plochosti.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama