reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výzkumníci vyrobili mechanický Wi-Fi "vysílač" z 3D vytištěných objektů

7.12.2017, Jan Vítek, aktualita
Výzkumníci vyrobili mechanický Wi-Fi "vysílač" z 3D vytištěných objektů
3D tisk byl už využit k lecčemu, ovšem jeho možnosti nás stále dokáží překvapovat, i když zde je spíše podružný vedle toho, že byl využit pro vytvoření mechanického Wi-Fi "vysílače". Ten pracuje bez použití baterie.
Tento počin má na svědomí tým výzkumníků z Univerzity ve Washingronu, kteří využili vedle částí vyrobených pomocí 3D tisku už jen trošku dalšího materiálu, který si takto vyrobit nemohli. Většina částí je ale vyrobena na prosté 3D tiskárně pracující s plasty a výsledek vypadá takto: 
 
 
Nejde samozřejmě o nic, co by dokázalo nahradit Wi-Fi rozhraní v elektronice a ani to vůbec není nutné, ale v praxi by takováto zařízení mohla najít využití, a to především tam, kde zapotřebí něco měřit, a to ideálně bez použití napájení. 
 
V důsledku tak jde o zařízení, které s pomocí ozubených koleček, pružinky a vodivého filamentu coby antény mění mechanický pohyb ve Wi-Fi signál. Vytvořeno bylo několik typů, které ale fungují vždy stejně, a to čistě mechanicky bez použití elektrické energie. Tu pak může nahradit něco jiného, jako třeba proud vody nebo foukání větru, díky čemuž by pak mohla celková soustava fungovat jako průtokoměr nebo anemometr. 
 
Data jsou pak zakódována do ozubeného kolečka do jedniček a nul a to svým otáčením ovlivňuje anténu umístěnou na konci kruhové pružiny. Slovo vysílač máme výše uvedeno v uvozovkách proto, že toto zařízení v podstatě nevysílá, ale odráží okolní Wi-Fi signál, což může detekovat klasický Wi-Fi přijímač v routeru, notebooku, atp. Na počítači pak dokážeme z tohoto odraženého signálu zjistit, jak rychle se otáčí ono ozubené kolečko. 
 
 
Čistě mechanicky si tak můžeme vytvořit zařízení pro detekci všeho možného, z čehož lze dostat fyzický pohyb, který pak můžeme převést na ozubené kolečko. Mohou to tak být i jednoduchá bezdrátová tlačítka, přičemž veškerá tato zařízení budou fungovat bez elektrické energie a my si je můžeme vytisknout na 3D tiskárně, nebo si je vytvořit jinak. Tým z Univerzity ve Washingtonu využil tiskárnu MaketIt Pro 3D, což je zařízení v ceně 3000 dolarů, ale posloužit nám může cokoliv jiného, co dokáže tisknout v požadovaném rozlišení. Veškeré 3D modely jsou ke stažení zde
 
Zdroj: UW


reklama