reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů

20.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Výrobci grafických karet očekávají v druhém pololetí výrazný pokles prodejů
Tchaj-wanští výrobci a dodavatelé grafických karet musejí počítat s tím, že dodávky na trh budou mít v druhém letošním pololetí sestupnou tendenci. Důvod je naprosto zřejmý, a sice značně ochablý zájem těžařů. 
Je to jednoduché. V posledním cca roce si mohli výrobci grafických karet užívat toho, že mohli prodat vše, co stačili vyrobit, alespoň pokud jde výkonnější karty a ne low-end. Mohli tak možná být nespokojeni spíše s tím, že nemohou navýšit výrobu, která závisela spíše na dodávkách GPU od AMD a NVIDIE a také pamětí GDDR5(X), jichž měl být obecně také nedostatek. 
 
 
Nyní po poklesu zájmu těžařů nevyhnutelně přichází hubenější období, které může být navíc ještě poznamenáno tím, že se karty dříve využívané pro těžbu budou prodávat v bazarech. To pak pochopitelně může ještě více omezit a snížit prodeje těch nových. Na druhou stranu byli mnozí hráči "vyhladovělí", jak čekali na to, až se cena karet konečně dostane alespoň na úroveň před jejich zdražováním. 
 
Můžeme také říci, že hodnota grafických karet GeForce "Pascal" a Radeon "Polaris" a "Vega" na trhu vůbec neklesla, což je něco, co v případě počítačového hardwaru nevidíme často. Však mnohé GeForce GTX 1060 dnes stojí stejně jako v roce 2016 a stále jsou na trhu třeba ze sorty Radeonů RX 580 modely, jejichž cena se na úroveň ze začátku roku 2017 ještě ani nedostala. Srovnejme si to s takovými procesory, kde ale také na trhu mezi firmami AMD a Intel vládne úplně jiná situace než mezi AMD a NVIDIÍ. Výhled máme zatím na to, že tuto situaci nějakým způsobem ovlivní nástup nových GeForce, které očekáváme na konci letních prázdnin.  
 
Dle tchaj-wanských zdrojů utrpěly prodeje grafických karet především poklesem hodnoty Bitcoinu z téměř 20.000 dolarů na cca 7.000. Bitcoin se samozřejmě na grafických kartách netěží, ale jeho hodnotu kopírují měny, jež se na nich naopak těží. Společnosti jako Asustek Computer, Gigabyte Technology, Micro-Star International (MSI) a TUL tak nyní mají mít zaplněné sklady kartami, o které není valný zájem, ovšem o jejich zlevňování se nedá mluvit. V zájmu je naopak udržet marže alespoň na 20 procentech, zatímco na začátku předchozího roku se pohybovaly mezi 8 a 10 procenty. 
 
O oživení zájmu kryptotěžařů mohou výrobci karet spíše jen snít, protože kryptoměnám padá do cesty stále více překážek, mluví se o zvýšeném ohrožení burz ze strany hackerů a především je výdělek těžby na kartách v porovnání se situací na konci minulého roku hubený. Prodeje tak budou táhnout opět především hráči, na něž se nyní výrobci karet i samotné AMD a NVIDIA musí více zaměřit. Ostatně, NVIDIA s tím už začala
 
Zdroj: Digitimes


reklama