reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota

22.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Podoba s obávaným mozko-pavoukem ze hry Doom je jistě jen náhodná, i když trošku znepokující, a to zvláště v pohybu. Nicméně půjde o malého robopavoučka s hmotností kolem jednoho kilogramu, který byl (či bude?) vytvořen společností Spacebit. Na Měsíc by se měl vydat v červenci roku 2021, a to na palubě přistávacího modulu Peregrine společnosti Astrobotic.
 
 
Půjde tak o první britský rover na Měsíci, první chodící rover vůbec, první misi pro modul Peregrine a rovněž o první ostrý certifikační let rakety Vulkan Centaur společnosti United Launch Alliance. 
 
Pavoučí rover by měl po měsíčním povrchu ujít alespoň 10 metrů a vyslat prostřednictvím přistávacího modulu na Zemi video ve vysokém rozlišení plus další data. Celá mise by měla trvat jen 10 dní a pro Spacebit představuje pouze začátek dalšího využití malých robotů. 
 
Firma totiž hodlá na Měsíc později vyslat celou skupinu pavoučích robůtků, kteří se zaměří na průzkum skrytých zákoutí, což mohou být podzemní prostory vytvořené v minulosti tekoucí lávou či jiné struktury, které by mohly posloužit jako budoucí základny pro lidi. 
 
Peregrine ovšem na Měsíc s sebou neponese pouze tento rover. Ten tvoří pouze jednu část nákladu z přibližně 30 dalších. Čtrnáct míst na palubě modulu si už rezerovala NASA, která za to firmě Astrobotic už udělila grant ve výši 79,5 milionů dolarů v rámci programu Commercial Lunar Payload Services. Podobné pozornosti se dostalo také společnostem Intuitive Machines (77 milionů USD) a Orbit Beyond (97 milionů). První chce rovněž v létě 2021 vyslat na cestu lunární modul Nova-C, přičemž Orbit Beyond muselo nyní svůj ambiciózní projekt se čtyřmi věděckými misemi nasměrovanými do Mare Imbrium odložit ze září roku 2020 na pozdější termín. 
 
Stále se přitom čeká na čtvrtou zemi, které se podaří na Měsíci měkce přistát. Pokud se to ovšem podaří s novou raketou ULA a modulem od Astrobotic, stále půjde především o úspěch Američanů, neboť britský rover se pouze poveze. Nicméně budeme moci mluvit o první soukromé společnosti, které se něco takového povedlo, tedy pokud Astrobotic někdo nepředběhne. Naposledy měli svou šanci izraelci (SpaceIL) a po nich Indie (Chandrayaan-2), ale oba pokusy selhaly.
 
Zdroj: Space


reklama