reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Vědci zkoumají využití výměšků astronautů pro výrobu jídla ve vesmíru

31.1.2018, Kateřina Hoferková, aktualita
Vědci zkoumají využití výměšků astronautů pro výrobu jídla ve vesmíru
Jak vyrobit ve vesmíru při dlouhých letech jídlo pro astronauty? Podle skupiny vědců z Pensylvánské státní univerzity by to šlo pomocí bakterií přímo z lidského odpadu, který budou produkovat obyvatelé kosmické lodě. 
Když astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici můžou využívat vodu, která se recykluje přímo z jejich moči, proč by nemohli používat i něco jiného? Při dlouhých pobytech v kosmu, mezi které může patřit třeba budoucí cesta lidské posádky na Mars, bude třeba šetřit jídlem a také ho nějakým způsobem produkovat, protože nákladní prostory nebudou neomezené. Tým výzkumníků z Pensylvánské státní univerzity pracuje na tom, aby si své jídlo do vesmíru přinesl sám astronaut. A to v podobě exkrementů. 
 
I když se tento nápad může zdát jako nechutný, realita nevypadá tak, že by se výkaly zamíchaly přímo do jídla. Ve skutečnosti methan z exkrementů může být použit při pěstovaní v půdě se přirozeně vyskytující bakterie, která se nazývá Methylococcus capsulatus a dnes se používá jako krmivo pro zvířata. 
 
 
Když vědci technologii zkoušeli na umělých exkrementech, výsledkem byl produkt, který obsahoval 52 % bílkovin a 36 % tuků. Právě to by v budoucnosti mohla být kosmická strava. Podle Christophera House je výsledná hmota něco jako Vegemite nebo Marmite. 
 
Kromě toho, že má výsledný produkt vysokou výživovou hodnotu, jeho výroba je poměrně rychlá. Metoda má být rychlejší než současné zpracovávání odpadu a podle Christophera House je to rozhodně rychlejší než růst rajčat nebo brambor. 
 
Vědci také v průběhu výzkumu zjistili, že na výrobu potravy nemusí být použita jen bakterie Methylococcus capsulatus. Například bakterie Halomonas desiderata mohou žít v alkalickém prostředí a výsledkem je 15 % bílkovin a 7 % tuků. Druh Thermus aquaticus zase snáší i poměrně vysokou teplotu okolního prostředí. Se 61 % bílkovin a 16 % tuků by to mohl být v budoucnosti další zdroj potravy pro astronauty. 
 
Zdroj: engadget.com 


reklama