reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

V MIT vyvinuli zářící rostliny, nahradí světla?

15.12.2017, Jan Vítek, aktualita
V MIT vyvinuli zářící rostliny, nahradí světla?
Bioluminiscence je předmětem řady výzkumů a ten v MIT je zvláště zajímavý, neboť počítá s tím, že rostliny by mohly částečně nahradit osvětlení v domácnosti. Asi z nich nevykřesáme 100W žárovku, ale posloužit by mohly. 
Díky takovým rostlinám bychom mohli zabít dvě mouchy jednou ranou, čili zajistit si světlo i zeleň v domácnosti, i když takové světlo bude mít jen těžko vypínač pro případ, že budeme potřebovat tmu. Výzkumníci z MIT využili přirozenou schopnost bioluminiscence světlušek, a to konkrétně jejich enzymy, které uzavřeli do nanočástiček a umístili do listů potočnice lékařské. 
 
 
Listy této rostliny ve výsledku slabě žlutozeleně zářily, ovšem dle lidí z MIT jde pouze o nesmělý začátek a příští pokusy už mají přinést daleko silnější světlo. Z jejich strany jde o aplikovaný výzkum nanobioniky, což je vědní obor vzniklý přímo na MIT a vytvořený profesorem Michaelem Stranoem, jenž se podílel také na této studii. V té byly využity nanočástečky obsahující tři složky, a sice enzym luciferáza, látku luciferin a koenzym A. 
 
Luciferáza je enzym tvořený jako obvykle aminokyselinami, který sám o sobě světlo netvoří. Oxiduje ale molekuly luciferinu a právě ty při svém rozpadu do základního stavu září. Koenzym A pak slouží jako čistič pro odstranění vedlejších produktů reaktantů, které by zpomalovaly působení luciferázy na luciferin. 
 
Po umístění všech složek do nanočástic se vezme roztok, v němž se nanočástice rozmíchají a pak se do něj ponoří samotné rostliny a vystaví vysokému tlaku. Ten pak způsobí, že nanočástice proniknou do těla rostlin a pak postupně z nich unikají molekuly, které prochází do buněk. Uvnitř nich pak luciferáza a luciferin začnou reagovat a svítit. 
 
 
To je značně odlišný přístup od předchozích pokusů vytvořit zářící rostliny, které spoléhaly na složité a dragé genetické inženýrství. Přístup nanobioniky je mnohem jednodušší a má potenciál vytvořit mnohem silnější světlo. 
 
Při prvních pokusech rostliny zářily asi 45 minut, což se později podařilo prodloužit na 3,5 hodiny. Výzkumníci udávají, že tuto dobu se jim podaří dále výrazně prodloužit a také zesílit intenzitu světla. To bude muset ale být asi 1000x silnější abychom si pod rostlinou mohli pohodlně číst. Cílem je vytvořit rostliny, které budou schopny zářit po celou dobu svého života, i když je otázka, jak dlouhý tento život bude. Zmíněny byly i stromy v ulicích, z nichž by se mohly stát obrovské košaté lampy, ovšem z této představy musí astronomové dostat psotník.  
 


reklama