reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

USA chystá nové bombardéry 6. generace: AI i laserové zbraně

26.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
USA chystá nové bombardéry 6. generace: AI i laserové zbraně
Spojené státy milují válku. A aby ve válečných konfliktech byly na špici, vyvíjejí nové letecké bombardéry budoucnosti. Jejich 6. generace má přinést lepší umělou inteligenci, zlepšené maskování, laserové zbraně i komunikační propojenost.
Mocnosti si chtějí udržet svou sílu a vynakládají neuvěřitelné prostředky do zbrojení. USA a jeho Air Force rozhodně není výjimkou a dále překotně vyvíjí nové letecké bombardéry. Ty jsou součástí inciativy Penetrating Counter Air, která si klade za cíl vytváření prototypů vojenských technologií budoucnosti, o kterých se dále bude rozhodovat, zda se využijí v budoucnosti (tedy, zda se do nich bude dále investovat). Jedním z cílů je vývoj leteckých bombardérů 6. generace, která nahradí nynější stíhačky včetně třeba posledních modelů F-35.
 
B-21
 
Nejde však zdaleka jen o vývoj letadel bez souvislosti s dalšími oblastmi. Americká armáda totiž chce vytvořit ucelený systém zbraní a komunikačních kanálů, kde jednotlivé jednotky budou jakýmisi součástmi obrovské sítě zbraní a senzorů schopných komunikace a rozhodování v reálném čase. Letouny jsou jen jedním malým dílkem celé skládačky.
 
Pokud jde o 6. generaci letounů, která se má objevit někdy ve 30. a 40. letech, tak ty budou pochopitelně přinášet spoustu technologií, které dnes známe spíše ze sci-fi filmů. Přesto to neznamená, že by na ně armáda čekala tak dlouhou dobu. Některé z nich se začnou objevovat např. v připravovaném letounu Air Force B-21 Raider, který má na starosti společnost Northrop Grumman, a který by měl být připraven už v polovině 20. let.
 
Očekávat tak můžeme v budoucnu další pokročilejší schopnosti maskování, aby letouny nebyly vidět na radarech protivníků. Je to např. speciální lak, který má lépe pohlcovat radarové vlny, dále to jsou i různé materiály a technologie, které si "pohrají" s teplem. Mají za úkol, aby exteriér letounu neměl výrazně odlišnou teplotu od okolního vzduchu a nebyl tak detekovatelný ani IR kamerami. Zapracovat se má i na hlučnosti. Některé z těchto maskovacích technologií by měl mít už i B-21.
 
Zajímavostí mají být nové motory Variable Cycle Engines, které přinesou třetí cestu nasávání vzduchu, kterou bude ovládat sám pilot. Ten tak bude moci lépe řídit vlastnosti motoru a ovlivňovat tak např. spotřebu a s tím i dolet. To však zdaleka není vše. Na polovinu 20. let jsou v plánu také laserové a elektronické zbraně. To vše bude spojeno s novými systémy umělé inteligence, které budou v reálném čase analyzovat data ze senzorů, umožní tak mnohem rychlejší zamíření a útok. A poněvadž má jít o spojený komunikační systém, data z letounu se mohou okamžitě přenášet do dalších leteckých i pozemních jednotek.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama