reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU

20.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Tom Forsyth, architekt Larrabee, se vrací do Intelu pomoci s vývojem GPU
Intel už se nijak netají s tím, že pracuje na vývoji samostatných GPU, které mají být dost výkonné i pro moderní hry. Ostatně proto si k sobě z AMD přetáhl Raju Koduriho a ten nyní rozšiřuje svůj tým. 
Intel v roce 2006 zkoušet vytvořit novou architekturu, kterou jsme znali jako Larrabee, ovšem ta se nakonec moc neujala. Výsledek této práce se uplatnil v akcelerátorech Knights Ferry a položil základy pro další verze Knights Corner a Knights Landing, čili akcelerátory Xeon Phi. Ty však moderním GPU dokáží konkurovat jen těžko. Dle samotného Forsytha bylo cílem vytvořit čip, se kterým budou moci programátoři pracovat podobně jako s CPU, ale jeho výpočetní výkon bude odpovídat spíše GPU. 
 
 
Architektura Larrabee se ale nyní opět připomíná, neboť se do Intelu vrací jeden člověk, který je s ní spojený, a to Tom Forsyth. Ten brzy začne pracovat v Intelu jako čipový architekt právě v Koduriho grafické divizi 'Core and Visual Computing Group' , ale sám zatím nemá jasno, co vůbec bude tvořit. 
 
Je dobré vidět, že Intel to s vývojem GPU myslí vážně, ale právě díky zkušenostem s Larrabee bude s ovacemi lepší počkat na to, co se skutečně objeví na trhu. Právě z Larrabee nám do dnešních dnů přetrvala v podstatě jen instrukční sada dnes známá jako AVX-512 a myšlenka akcelerátorů Xeon Phi, které představují vysoce paralelizované provádění výpočtu ve stylu GPU. 
 
Samotný Forsyth dle svého pracovního resumé dříve pracoval i ve Valve, 3Dlabs nebo i ve firmě Oculus. Má také vlastní technologický blog, kde mimochodem zveřejnil i článek na téma Larrabee, kde prohlašuje, že nešlo o neúspěch, ale právě naopak. Tato architektura se uplatnila v produktech, které poskytovaly na svou dobu vysoký výkon, pokud jde o oblast GPGPU. Nicméně jako GPU už Larrabee nebylo tak úspěšné, ačkoliv tak bylo schopné fungovat, plně podporovalo DirectX11 a OpenGL4.x, a daly se tak na něm provozovat hry. 
 
Nicméně z Larrabee se nikdy nezrodila grafická karta, kterou bychom si mohli koupit, nainstalovat a napojit na ni monitor. O to se Raja Koduri, Tom Forsyth a jiní budou opět snažit v příštích letech. 


reklama