reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

SpaceX chce otestovat Big Falcon Rocket už v příštím roce

13.3.2018, Jan Vítek, aktualita
SpaceX chce otestovat Big Falcon Rocket už v příštím roce
Společnost SpaceX teprve před několika týdny poprvé otestovala raketu Falcon Heavy a nyní se už Elon Musk kouká na další slíbený krok, a sice ještě výkonnější raketu BFR - Big Falcon Rocket, která už má zajistit dosažitelnost Marsu. 
Raketa Falcon Heavy startovala teprve v únoru, což byla její premiéra a další takovou si SpaceX dle Elona Muska chystá už pro příští rok, kdy už má letět BFR - Big Falcon Rocket. Ta má poskytnout už dost výkonu na to, aby SpaceX mohla pomýšlet na výlet k Marsu. Cílem je přitom první polovina roku 2019 a nedlouho poté už by se mohl stát cílem samotný Mars. 
 
 
K Marsu se ale samozřejmě nemůže startovat jen tak kdy se nám zamane, respektive je třeba myslet na to, že jen jednou za dva roky se k sobě na svých oběžných drahách přiblížíme, neboť jsme na stejné straně od Slunce. Tato doba nastane už brzy letos na jaře, kdy na Mars poletí i sonda InSight a pak v létě roku 2020, takže to je právě doba, kdy by se BFR mohla vydat na cestu. Nicméně nikde není řečeno, že už půjde o nějakou konkrétní misi a že BFR musí letět nejkratší cestou. Může to tak být výlet ve stylu "vystřelené" Tesly se Starmanem za volantem.
 
Musk se o Mars zabývá dlouhodobě a jeho cílem je kolonizace této planety. Mluví konkrétně o tom, že je velice důležité mít ve vesmíru alespoň dvě lidské civilizace pro případ, že by jedna sklouzla zpět do "temného věku". Ta druhá by pak tento věk mohla pomoci výrazně zkrátit, přičemž Mars má být pro ni z hlediska udržitelnosti lepší než Měsíc. V tom mu ostatně sekunduje třeba i Stephen Hawking, který má ohledně expanze lidí do vesmíru stejný názor. 
 
Aktuálně probíhá vývoj rakety BFR "rapidním tempem" a ona samotná už je ve výstavbě. Pohánět ji bude v případě prvního stupně celkem 31 motorů, což nevypadá jako velký rozdíl oproti 27 motorům ve Falcon Heavy. Jenomže v jejím případě jde o motory Merlin, zatímco BFR bude mít výkonnější motory Raptor. Ty ve skutečnosti budou mít 2 až 3x vyšší tah než Merlin 1D a už v roce 2016 byly otestovány
 
 
Elon Musk stále plánuje v roce 2020 poslat na Mars první raketu BFR (či více takových) s materiálem, sondami, prostě s neživým nákladem a už o dva roky později pak má následovat první mise s lidskou posádkou. To je však z našeho pohledu stále velice optimistický plán, i když zrovna společnosti SpaceX se vůbec nedá upřít to, že opravdu umí překvapovat jak veřejnost, tak odborníky. Výlet na Mars ale není jen o tom postavit dostatečně výkonnou raketu. Jsou tu i další technologie a to především takové, které zajistí přežití lidí v prostředí hlubokého vesmíru. Vedle toho všeho, i Falcon Heavy měl startovat dle původních plánů v roce 2013, takže postupnému odsouvání cílů spojených s Marsem by se nikdo nedivil. 
 
My se zatím můžeme podívat na nové video, které připomíná první start Falcon Heavy
 


reklama