reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Sonda Insight prochází testy, letět na Mars má letos

8.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Sonda Insight prochází testy, letět na Mars má letos
Přistávací modul Insight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) už je v podstatě dokončen a prochází testy, po jejichž splnění už bude startovat. Letos se totiž opět otevře vhodné okénko pro lety na Mars.
Nedávno proběhly konkrétně testy dvou solárních panelů, které se rozbalují jako vějíř a bylo potvrzeno, že fungují tak, jak mají. Příště už budou rozvinuty na povrchu Marsu, jak můžeme doufat. 
 
 
InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) je tak už pomalu připravena ke startu a na Mars by měla dorazit letos v listopadu. Ještě ji ale čekají další testy ostatních palubních zařízení poblíž Denveru v zařízení firmy Lockheed Martin Space, v jejichž případě už se ale žádné komplikace snad neobjeví. Poté bude InSight odeslána na Vandenbergovu leteckou základnu do Kalifornie. 
 
Misi InSight vedou lidé z Jet Propulsion Laboratory (JPL) americké NASA, kteří ji vybavili zařízením speciálně vyvinutým pro prostředí Marsu. Co se týče zmíněných slunečních panelů, ty mají zásobovat sondu energií alespoň dva naše roky, zatímco ona samotná bude díky tomu zkoumat tamní prostředí a vůbec celou planetu. 
 
 
Té bude pozorně naslouchat pomocí seismometru, jestli nezachytí nějaké "marsotřesení", do pětimetrové hloubky zarazí tepelnou sondu pro měření tepla vycházejícího z vnitra a pomocí rádiového spojení se Zemí se bude moci velice přesně měřit rotace Marsu s přesností na 2 cm. Díky tomu se budou moci lépe určit vlastnosti marťanského jádra i pláště. Jak uvedl Bruce Banerdt z JPL, můžeme o této misi uvažovat jako o jedné velké zdravotní prohlídce planety. 
 
Tato mise přitom měla starovat už před dvěma lety, ale její let byl zrušen, a to kvůli technickým problémům. Ty se týkaly vakuového těsnění, které pomáhá oddělovat hlavní přístroje od okolního prostředí. InSight se tak nutně prodražil, ale aspoň měli lidé z JPL čas na to, aby misi ještě více zpopularizovali. Už v roce 2015 byl totiž k sondě přidán čip nesoucí 827.000 jmen, k němuž nyní přibylo dalších více než 1,6 milionů jmen lidí. Stačilo se přihlásit na stránkách NASA, což už nyní možné není, ale stejná věc se chystá i pro další mise. Takže pokud ještě nemáte své jméno připraveno v elektronické podobě ke startu, budete mít svou příležitost, a to nejspíše v rámci plánované mise Mars 2020 s novým roverem. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama