reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Skripty pro těžbu kryptoměn tajně běží na 500 milionech počítačů

15.10.2017, Milan Šurkala, aktualita
Skripty pro těžbu kryptoměn tajně běží na 500 milionech počítačů
Už jsme několikrát psali o skriptech, které pomocí počítačů uživatelů prohlížejících si webové stránky těží kryptoměny pro majitele webů. Nyní se ukázalo, že takto může být tajně zneužito až okolo půl miliardy počítačů.
V posledních týdnech se na stránkách SHW opakovaně setkáváme s problematikou tajné těžby kryptoměn pomocí Java Scriptů ve webových stránkách. Vše se zmedializovalo před měsícem díky webu The Pirate Bay a skriptem Coinhive. Od té doby ale vše nabralo strmý spád a vkládání těžařských skriptů se stalo oblíbeným nástrojem i u hackerů. Společnost AdGuard zabývající se blokováním nechtěných skriptů na webových stránkách zveřejnila novou statistiku, která prozradila, že pro tajnou těžbu kryptoměn může být zneužito až půl miliardy počítačů.
 
Monero Bitcoin logo
 
Ze 100 tisíc nejnavštěvovanějších stránek má tajný těžící software 220 z nich, což je 0,22 %. Tyto weby měsíčně navštíví již zmíněných 500 milionů uživatelů, kteří mohou být zneužiti k těžbě. K původnímu skriptu Coinhive během tří týdnů přibyly další tři skripty JSECoin, CryptoLoot a MineMyTraffic. Nejoptimističtější odhady pak tvrdí, že nejlepší z webů si takto mohly vydělat i několik desítek tisíc dolarů (mluví se až o $43.000).
 
Těžební software najdeme nejčastěji na stránkách nabízejících nelegální video obsah (TV pořady, filmy), a to v celkem 22,27 % případů. Na druhém místě jsou dle očekávání weby nabízející sdílení dat (17,73 %) a třetí místo pak patří stránkám se sexuální tématikou. Možná je však překvapivé, že odstup od druhého místa je poměrně velký a tyto weby tvoří jen 10,0% případů. Pokud jde o média, tak ta se tajnou těžbou provinila v 7,73 % případů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama