reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rozptýlená galaxie NGC1052–DF2 zřejmě postrádá temnou hmotu

29.3.2018, Jan Vítek, aktualita
Rozptýlená galaxie NGC1052–DF2 zřejmě postrádá temnou hmotu
Astronomové objevili galaxii, která zřejmě postrádá temnou hmotu, jež má jiné galaxie pomáhat udržovat pohromadě. Galaxie NGC1052–DF2 je také velice rozptýlená, a tak se z našeho pohledu jeví jako průhledná, jak propouští světlo vzdálenějších objektů.
Astronomové sledující data zachycená pomocí Dragonfly Array, celého souboru malých teleskopů vytvořeného pro zachytávání velice slabě zářících objektů, pozorovali skupinu galaxií známou jako NGC 1052. Najednou si všimli jedné, která se ukazovala oproti jiným galaxiím velice odlišně v datech Sloan Digital Sky Survey. Dragonfly ji tak zaznamenal jako velice rozptýlený objekt se zaznamenatelnými strukturami, zatímco dle Sloan to byl spíše soubor samostatných objektů. 
 
 
Proto se na později identifikovanou NGC1052–DF2 zaměřil Hubbleův vesmírný dalekohled a také 10metrový Keck, díky čemuž byla zařazena do třídy "ultrarozptýlených galaxií", skrz něž je tak možné snadno pozorovat další, mnohem více vzdálené galaxie. Takové objekty byly pozorovány už dříve a ukazovaly se jako dříve běžné galaxie, jež však o většinu hvězd a materiálu připravily tanečky s jinými blízkými galaxiemi, což v nich ovšem obvykle zanechalo (téměř) veškerou temnou hmotu. 
 
Právě na ověření této předpokládané minulosti se zaměřil Keckův teleskop, který začal sledovat vybrané struktury v dané galaxii a jejich pohyb. Díky tomu mohl být zrekonstruován jejich pohyb, respektive dráha oběhu, a to zase jako obvykle umožnilo zjistit přibližné rozložení hmoty, která udržuje galaxii pohromadě. 
 
Odpovědi byly překvapivé. Celkem deset sledovaných objektů se pohybuje mnohem pomaleji, než by se dalo očekávat a to vedlo k výpočtu, že celá tato galaxie je tvořena hmotou na úrovni asi 2x 108 Sluncí, což je samozřejmě pro celou galaxii extrémně málo. Důležité je však to, že změřená intenzita světla proudícího z této galaxie také odpovídá víceméně 2x 108 Sluncím, takže z toho vyplývá, že tato galaxie nemá v podstatě žádnou temnou hmotu. Měření jsou sice značně nepřesná, takže temná hmota by v NGC1052–DF2 nakonec mohla být zastoupena, ovšem moderní výzkum říká, že v galaxiích je obvykle mnohem více temné hmoty než obyčejné. Čili i tak se dá říci, že zkoumaná galaxie je na temnou hmotu velice chudá, a je tak možný kandidát na "baryonickou galaxii", jež ji mají zcela postrádat. 
 
Otázka je, jak by mohla taková galaxie vůbec vzniknout a zde už jsou jako obvykle připraveny teorie. Jedna z nich říká, že se mohla zrodit z výronu horkých plynů, jež byly vyvrženy do prostoru při srážce velkých galaxií a jiná zase uvádí, že byla vytvořena z hmoty vyvržené kvasarem. Něco se holt bude muset na NGC1052–DF2 našroubovat, protože je to prostě shluk hvězd, který z nějakého důvodu jinak postrádá vše ostatní, co galaxie činí galaxiemi. 
 


reklama