reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Řešení pro CO2? Levná extrakce ze vzduchu a výroba umělých paliv

8.6.2018, Milan Šurkala, aktualita
Řešení pro CO2? Levná extrakce ze vzduchu a výroba umělých paliv
Emise CO2 jsou zejména politicky velkým strašákem a společnosti hledají cesty, jak množství tohoto plynu snižovat. Carbon Engineering vyvinula a otestovala způsob, jak zpracovat tunu CO2 za méně než $100.
Skleníkové plyny jsou pro mnohé velkým strašákem a lidstvo se snaží tyto neduhy řešit. Tlaky politiků a ekologů bývají však někdy možná až příliš velké (známe až přehnaný tlak na emise v dopravě vedoucí k downsizingu, což řeší věci především na papíře a ne až tak výrazně ve skutečnosti). Jednou z cest je tedy preventivně minimalizovat produkci CO2, což nám v poslední době pořádně ztěžují těžaři kryptoměn, jejichž spotřeba elektřiny např. mnohonásobně překračuje potřeby elektromobilů. Další cestou je odstraňování již vzniklého CO2, což v minulosti zprovoznila už společnost Climeworks a nyní i Carbon Engineering.
 
Carbon Engineering továrna
 
Tu založil David Keith v roce 2009 a testovací zařízení pro odbourávání CO2 běží již od roku 2015 ve Squamish, B.C. Využívá Direct Air Capture (DAC) technologii, která doposud u podobných projektů zpracovávala jednu tunu CO2 za cenu okolo $600 (většinou v rozmezí $500 až $1000). V případě továrny Carbon Engineering se povedlo dostat pod magickou hranici $100 za tunu. Abychom byli přesnější, náklady se zatím pohybují v rozmezí $94 až $232. Takže až tak optimistické to sice není, každopádně je to podstatně níže než u dosavadních metod a dostávají se tak do oblasti, kdy by mohly být i prakticky použitelné (přijatelně nákladné).
 
Jde o modifikovanou chladicí věž, kde pomocí několika chemických reakcí vyextrahují ze vzduchu čistý CO2, který se pak využije zpět k výrobě umělých uhlovodíkových paliv. Společnost si od toho slibuje především to, že bude možné vyrábět paliva pro stroje, jejichž elektrifikace je nemožná nebo alespoň dost problematická (velká letadla, lodě). Proto se také proces nazývá Air To Fuels.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama