reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Rekordní supernova zazářila ze vzdálené galaxie

19.8.2019, Jan Vítek, aktualita
Rekordní supernova zazářila ze vzdálené galaxie
Astronomové Evropské vesmírné agentury hlásí, že se jim poštěstilo pozorovat dosud největší supernovu, a sice SN2016iet. Ta zazářila ze vzdálenosti přibližně miliardy světelných let, a to velice silně. 
SN2016iet tak představuje dosud největší pozorovanou supernovu, která se přitom nacházela asi miliardu světelných let daleko v jisté donedávna nekatalogizované trpasličí galaxii. Supernova přitom vybuchla asi 54 tisíc světelných let od středu této galaxie, takže sama jako by do ní ani nepatřila. Jako hvězda ale byla SN2016iet velice úctyhodná. Dle toho, jak na nás na sklonku svého života zazářila, muselo jít o obra o hmotnosti alespoň 200 Sluncí, který ovšem kvůli tomu měl velice krátký život počítající se v jednotkách milionů let. Při explozi supernovy přitom tato hvězda ztratila asi 85 procent své hmoty.
 
 
Astronomové ESA (Evropská vesmírná agentura) byli přitom naměřenými údaji zprvu tak překvapeni, že je považovali za chybné. Ovšem samotné následující snímky ukazují, že exploze SN2016iet byla mimořádně silná. 
 
 
Tuto supernovu zaznamenal jako první satelit Gaia v roce 2016, čemuž tak odpovídá i její označení (poté byla vyhledána i na starších snímcích), ovšem plně se rozzářila téměř o dva roky později. To už byla sledována v observatoři Las Campanas v Chile a astronomové mohli potvrdit, že jde o největší dosud sledovaný objekt svého typu a jako tak velký se jeví nejspíše díky tomu, že ještě před explozí hvězda vyslala do svého okolí značnou část své hmoty, která se pak plně rozzářila. 
 
Astronomové nyní tvrdí, že nejspíše sledovali vůbec první příklad supernovy s párovou nestabilitou. To znamená, že tvořené elektrony a pozitrony uvnitř hvězdy dokáží nakrátko snížit vnitřní tlak, takže naruší rovnováhu s gravitací, což vede k částečnému kolapsu hvězdy a v ní pak převládnou nekontrolované fúzní reakce a hvězda téměř celá rozmetána po okolí, aniž by po ní zbyla černá díra. Něco takového se ale může stát jen velice velkým hvězdám, které se nacházejí v galaxiích chudých na kovy, takže se skládají téměř výhradně z vodíku a helia. 
 
Většina supernov také krátce po své explozi zhasne, ovšem SN2016iet by měla silně zářit ještě řadu let, takže bude dost času na její pozorování. 
 


reklama