reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Radeon RX 5700 s BIOSem pro RX 5700 XT: jaký je výkon?

12.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Radeon RX 5700 s BIOSem pro RX 5700 XT: jaký je výkon?
Pokud jde o uživatelské vylepšování hardwaru, overclocking může spět ke svému konci, ovšem ještě tu máme v případě karet tu a tam možnost pokusit se získat vyšší výkon pomocí flashování jiného BIOSu. Co to umožní v případě RX 5700?
V průběhu minulých let jsme se vícekrát setkali s velice zajímavými možnostmi, jak si zvýšit výkon karet využitím jiné verze BIOSu, zpravidla z výkonnějšího modelu. Bylo tak možné plně aktivovat GPU v Radeonu RX 460 nebo dokonce na některých kartách Radeon RX 480 se 4 GB odemknout další 4 GB paměti. 
 
 
Nyní tu ale máme nové Radeony Navi a na techPowerUp se už v průběhu srpna objevila utilita ATIFlash ve verzi již podporující sérii Radeon RX 5700. Redaktor serveru wccftech tak vzal Radeon RX 5700 a BIOS z modelu RX 5700 XT a pustil se do testování. Zde přitom nejde o to, jak odemknout vyšší počet Stream procesorů, to rozhodně nebude tak jednoduché, aby na to stačil flash jiného BIOSu. Jde o odstranění stanoveného omezení spotřeby, které v důsledku zabraňuje kartám dosáhnout vysokých taktů, což je třeba i případ starších RX Vega 56 a 64. 
 
Proces je tedy jasný a jednoduchý, i když se v něm může cokoliv zvrtnout a výsledkem pak je nefunkční karta, takže je třeba zdůraznit, že každý tak činí na vlastní riziko. Stačí pomocí ATIFlash využít BIOS z Radeonu RX 5700 XT na kartě RX 5700, ze které jsme si nejdříve pomocí GPU-Z zazálohovali původní BIOS. Pak se třeba pomocí utility Wattman můžeme přesvědčit, jaké jsou limity napájení a v případě testu serveru wccftech byly pryč, i když počet Stream procesorů zůstal na 2304, jak se dalo očekávat, neboť tento stav už bude "zapečen v hardwaru". 
 
Radeon RX 5700 XT... ovšem stále s 2304 Stream procesory
 
Karta už také hned pracovala s výchozími takty Radeonu RX 5700 XT, což znamenalo 1850 MHz v herní zátěži a s nastavením Power Limit +20 procent se takty posunuly nad 1950 MHz. A co to znamená v praxi? Dle testu Firestrike Extreme díky BIOSu z výkonnější karty a se zvýšeným limitem spotřeby získáme výkon, který je prostě a jednoduše na úrovni RX 5700 XT. 
 
 
Plně srovnatelné jsou přitom také teploty karet, i když spotřeba je vyšší, jak ukazují výsledky. Škoda jen, že autor nevyzkoušel žádné reálné hry, které by ukázaly, zda i v reálném prostředí se dá přetaktovaný a přeflashovaný RX 5700 dát na úroveň silnějšího bratříčka. Tak snad příště.  
 


reklama