reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Proxima b opravdu nebude vhodné místo pro život

28.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Proxima b opravdu nebude vhodné místo pro život
Nejbližší známá exoplaneta vzbuzovala naděje, že by mohla být vhodná pro život, jaký známe tady na Zemi. Ovšem nové informace potvrzují dřívejší obavy, že Proxima Centauri jako červený trpaslík třídy M něco takového těžko umožní. 
Už před rokem jsme mluvili o tom, že planetu Proxima b mohla její hvězda Proxima Centauri už mnohokrát sterilizovat svou divokou aktivitou. Patří totiž mezi červené trpaslíky třídy M, což jsou malé hvězdy, daleko slabší v porovnání s našim Sluncem, které také žijí velice dlouho, ovšem čas od času jim trošku "bouchnou saze". To představuje obrovské erupce s výrony materiálu, které mají být s to sterilizovat celé planety. Problém je pak i ten, že aby nějaká planeta byla v obyvatelném pásu u červeného trpaslíka, musí být u něj velice blízko. Proxima b přitom je své hvězdě asi dvacetkrát blíže než my od Slunce, takže je zřejmé, že plný zásah masivní erupcí musí být opravdu silný a může zcela eliminovat veškerý život, jak jej známe. 
 
 
I Země samozřejmě prodělala v minulosti své katastrofy, ovšem Proxima b by měla být vystavována silným erupcím Proximy Centauri pravidelně, a tak je opravdu nízká šance, že by se na ní mohl život vyvinout. Na to ukazuje i výzkum astronomky Meredith MacGregor z Carnegie Institution for Science, který se týká obrovské erupce zachycené 24. března 2017 pomocí Atacama Large Millimeter/submillimeter Array (ALMA) v Chile.
 
 
Graf ukazuje hlavní erupci v červené barvě a předchozí menší ve žluté. Největší záblesk trval jen asi dvě minuty, ale hvězda při něm svítila asi 1000x jasněji než v období klidu. Je velice pravděpodobné, že Proxima b byla zasažena vysokou dávkou radiace a takové události ji už před dávnými časy mohly zbavit atmosféry i vody a pravidelně sterilizovat její povrch. 
 
Proxima Centauri tak společně s jinými podobnými hvězdami nebude ta pravá, u níž bychom měli hledat život, ačkoliv na to nevypadá. Je sice jen na 12 procentech hmotnosti Slunce, ale oproti němu je několiksetkrát více magneticky aktivní a právě to způsobuje její devastující erupce. Událost z března 2017 představovala dle odhadů asi 10x větší erupci, než jakou dle dostupných záznamů ukázalo Slunce a teď si představme, že bychom byli u ní 20x blíže. 
 
A proč je Proxima Centauri tak moc magneticky aktivní? Dle přesvědčení astronomů vzniká tato aktivita v konvektivní zóně, skrz niž stoupají ionizované plyny a plazma k povrchu a právě tyto částice generují magnetická pole. Tato zóna má ve Slunci jen malý podíl, ale červený trpaslík třídy M je téměř celý tvořen právě jí. 
 
Meredith MacGregor uvádí, že to samo o sobě zcela nevylučuje, že by se v systémech s takovými hvězdami nemohl vyvinout život, ale dosavadní představy o Proximě b jako o pohostinné planetě dostávají na frak. Však ALMA pozorovalo Proximu Centauri jen nějakých 10 hodin a už objevilo takovou erupci, což také o něčem vypovídá. Tato planeta ale samozřejmě i nadále zůstane předmětem dalšího intenzivního výzkumu, však jde přeci jen o těleso o podobné velikosti a hmotnosti, jako má Země. 
 


reklama