reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Před 50 lety byla zaslána první zpráva přes ARPANET, pouze dva znaky

30.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Před 50 lety byla zaslána první zpráva přes ARPANET, pouze dva znaky
Na konci října roku 1969 byla úspěšně zaslána první zpráva přes síť ARPANET, kterou dnes považujeme za předchůdce pozdějšího Internetu. Zpráva to byla přitom velice krátká a sestávala z pouze dvou písmen. 
Student Charley Kline z UCLA tak dne 29. října 1969 zaslal zprávu z počítače SDS Sigma 7 na počítač SDS 940 do Standford Research Institute. Šlo pouze o dvě písmena, a sice "lo", která ARPANET stihl přenést, než se systém zhroutil. Zpětně tak na to můžeme nahlížet ne jako na neúspěch, ale na věc, která má své kouzlo a symboliku. 
 
ručně psaný záznam z prvního využití ARPANETu
 
Charley Kline chtěl původně poslat příkaz "login", z nějž dorazila nakonec jen dvě první písmena. A jak profesor Leonard Kleinrock z UCLA podotkl, kouzlo nechtěného ze slova login udělalo lo, což můžeme do češtiny přeložit jako hle (pohleďme). Nicméně asi hodinu poté se přece jen povedlo příkaz "login" zaslat. 
 
stav ARPANETu v březnu 1972
 
O zřízení ARPANETu se ve své době postarala Advanced Research Projects Agency, čili díky zkratce této organizace dostala síť i svůj název. ARPA je přitom předchůdce dnešní DARPA, čili šlo veskrze o armádní projekt, v jehož rámci se mimochodem poprvé použil protokol, který používáme dnes a denně: TCP/IP. Pracovalo se tak s packety, které umožňovaly překonat nespolehlivou komunikaci a linky, na nichž se mohla data cestou ztratit, nebo v lepším případě dorazit se značným zpožděním. 
 
A k čemu měl ARPANET původně sloužit? Především k efektivnějšímu sdílení tehdejších počítačů a jejich výkonu, takže se dá s nadsázkou říci, že šlo v podstatě o cloud. Výkonné počítače byly tehdy vzácné, a tak měl ARPANET zajistit vzdálený přístup k jejich zdrojům. Vzhledem k tomu, že šlo o dítko agenutry ARPA, se také vedou vášnivé debaty o roli ARPANETu ve studené válce a o tom, jak měl či neměl být užitečný v rámci jaderného arzenálu USA. 
 
Potenciál ARPANETu, stejně jako mnoha jiných velkých vynálezů, však nebyl ihned rozpoznán. Tehdejší technologické společnosti viděly tento počin jako veskrze bizarní hříčku a do stavby sítě se chtěl zapojit jen tucet firem, z nichž si ARPA mohla cenit jen čtyř, které za něco stály. Velký zájem také nebyl mezi potenciálními uživateli a v prvních měsících provozu využívala síť jen hrstka lidí. Jejímu rozvoji ale nečekaně přispělo to, že lidé se stěhovali za prací a přecházeli mezi univerzitami, díky čemuž rostl zájem o komunikaci.
 
Tehdy ale šlo pouze o čtyři místa, zmíněné UCLA a Stanford a dále to byla UC Santa Barbara a University of Utah School of Computing. Do roku 1981 se ale síť rozrostla na 213 propojených strojů, ovšem o devět let později byl ARPANET nahrazen Internetem. Ten byl do Československa poprvé zaveden 13. února 1992, kdy pražská ČVUT zprovoznila linku do rakouského města Linec.


reklama