reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura

1.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Poslední Intel Itanium končí a s ním nejspíše i celá nadějná architektura
Už v roce 2017 bylo víceméně jasné, že procesory Itanium končí, neboť série 9700 měla být tou poslední. "Itanic" nyní už s konečnou platností šel ke dnu a budoucnost architektury IA-64 je nejistá. 
Procesory Itanium 9700 "Kittson" byly vypuštěny ke konci první poloviny roku 2017 a už v té době jsme je označovali za labutí píseň své řady, protože Intel neplánoval žádné jejich nástupce. Itanium nepřineslo očekávaný pokrok, a tak muselo jít ke dnu a nyní byla už i série 9700 označena písmeny EOL (end of life). 
 
 
 
Za zmínku stojí také to, že Itania využívala výpočetní model EPIC (Explicitly Parallel Instruction Computing) jako jednodušší a potenciálně rychlejší variantu klasické architektury x86. Ovšem nyní, když se řekne EPIC ve spojení procesory, vybaví se nám spíše EPYC, a sice serverové procesory firmy AMD a možná že výběr tohoto označení byl proveden i proto, aby si AMD trošku zadloubalo ve staré ráně firmy Intel. 
 
Nyní ale samozřejmě stále existují firmy, které čipy Itanium používají a mají na nich postavenou svou IT infrastrukturu. Ty ještě budou mít možnost v rámci "Last Product Discontinuance" zadat poslední objednávky na Itanium 9700, přičemž poslední kusy dle plánu opustí brány Intelu do poloviny roku 2021. 
 
Vypadá to tak, že tím končí jedna nadějná architektura, a sice IA-64, které měla kdysi ambice nahradit 32bitovou x86. Přispěchala ale společnost AMD se svým standardem AMD64, z nějž se postupem času stal x86-64 a ten je dnes jasně dominantní. Vysloužil si to především díky zpětné kompatibilitě, čili schopnosti bez problémů provozovat i 32bitové aplikace, čímž ušetřil firmám po celém světě obrovské finanční prostředky i čas. Intel má AMD64 licencovanou jako EM64T (Extended Memory 64bit Technology), ale jak už bylo uvedeno, tuto technologii standardizoval jako x86-64. 
 
 
Zdroj: Intel (PDF)


reklama