reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Podivné chemické složení hvězdokup mohou vysvětlit supermasivní hvězdy

22.6.2018, Jan Vítek, aktualita
Podivné chemické složení hvězdokup mohou vysvětlit supermasivní hvězdy
V astronomii známe především supermasivní černé díry, ale toto přídavné jméno se dá aplikovat také na hvězdy. Dle nové studie by právě ty mohly stát za podivným chemickým složením hvězdokup. 
V naší galaxii známe více než 150 hvězdokup, jako je na fotografii dole zobrazený Messier 80 a vědce už řadu desetiletí mate neobvyklé chemické složení těchto objektů. Nová studie udává, že by za tím vším mohly být velice těžké, a tedy supermasivní hvězdy. 
 
 
Astronomie zná mnoho druhů hvězd, které se liší svou velikostí, hmotností, složením, teplotami, zářením, atd. Staré hvězdy ve hvězdokupách vyčnívají díky svému chemickému složení, díky němuž se od jiných hvězd velice podstatně liší.
 
Hvězdokupy se měly zrodit už před 11 až 13 miliardami let, takže jde o jedny z nejstarších objektů ve vesmíru. V naší galaxii jsou tvořeny stovkami tisíc hvězd, které jsou úzce vázány gravitací a už v šedesátých letech si astronomové všimli, že jejich chemické složení se podstatně liší. To by ostatně dávalo smysl, když jde obecně o starší hvězdy, než jaké najdeme jinde, ale je tu ještě jedna věc. 
 
Vedle vysokého podílu vodíku s heliem a velice malého zastoupení těžších prvků tu jsou ale i prvky, které mohly vytvořit pouze hvězdy s desetkrát vyšší teplotou při svém vzniku, než jaká měla panovat v pozorovaných hvězdách. Výzkumníci z Univerzity of Surrey udávají, že za tím by mohly stát extrémně horké supermasivní hvězdy, jež se v minulosti vytvořily na okrajích hvězdokup. Jak to vysvětlují? 
 
Když se hvězdokupy čerstvě zformovaly, byly plné hustého plynu, z nějž se tvořily hvězdné populace. Hvězdy mohly vznikat i v tak těsném sousedství, že se srazily a vytvořily supermasivní hvězdy. Mohli to být skuteční obři o hmotnosti i desítek tisíc Sluncí, v nichž by se mohly tvořit prvky, jež se nakonec rozprostřely po celé hvězdokupě vlivem silného slunečního větru a absorbovaly je zbylé hvězdy. 

Dle autorů studie je jejich model první a zatím jediný, který vysvětluje, jak se mohl ve hvězdokupách objevit takový objem různých těžkých prvků. Nyní astronomové doufají, že si budou moci svou teorii ověřit s využitím nejmodernějších teleskopů, jimiž se chtějí podívat hluboko do vzdálených hvězdokup a ověřit si jejich minulost. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama