reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Počítač na Curiosity se opět zakuckal, nyní už rover pokračuje v práci

4.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Počítač na Curiosity se opět zakuckal, nyní už rover pokračuje v práci
Nedávno se počítač na palubě Curiosity zasekl při bootu a rover se ocitl v nouzovém režimu. NASA v tomto případě nechce nic ponechat náhodě, a tak se snažila zjistit příčinu problémů. Tu stále nezná, ale Curiosity už opět pracuje. 
Curiosity se při své cestě na Mount Sharp zastavil v regionu známém jako Glen Torridon, který vytipovaly satelity, které odhalily ložiska jílovitých materiálů. A že je jíl obvykle spojen s dlouhodobým působením vody, je to přirozeně cíl i pro Curiosity, který si na daném místě pořídil i následující snímek. 
 
 
Počítač roveru tak 15. února nedokázal nabootovat a Curiosity aktivoval svůj nouzový režim. O čtyři dny později byl počítač znovu nabootován a od té doby funguje normálně a dokázal v rámci testů nabootovat už více než třicetkrát, a to zcela bez problémů. Ani jedno zaváhání ale nelze brát na lehkou váhu, protože může ukazovat na vážnější problém, takže lidé z Jet Propulsion Laboratory vzali potřebná data na analýzu.
 
Od té doby byl rover v provozu, ale vědecké úkony byly pozastaveny a zasílané příkazy byly značně omezeny tak, aby představovaly jen nejmenší nutné změny zapisované do paměti. To tedy ukazuje na možnost jejího (částečného) selhání. 
 
Nebylo to také poprvé, co Curiosity postihla chyba počítače. V minulém roce na podzim musela NASA přepnout na záložní systém. Ten známe prostě jako Side-A, takže Curiosity až do podzimu využíval Side-B. Důvod je jednoduše ten, že Side-A jako primární systém vykázal asi rok po přistání roveru chyby v paměti, takže nastoupil do té doby sekundární systém, který byl v lepší kondici a stal se tím hlavním. NASA tak loni na podzim zase přepnula na Side-A, který před tím prodělal podrobnou analýzu a jak dobře víme, už dlouho má částečně poškozenou paměť. Právě proto je na místě opatrnost
 
Nyní je situace taková, že rover odesílá obrázky z oblasti Glen Torridon pro vědecký průzkum a v JPL se mezitím pokračuje s analýzou problému z 15. února. NASA už si také vyhlédla nové vhodné místo k provedení dalších vrtů, které je nějakých 200 metrů daleko od pozice z 22. února. 
 
Žádné další problémy se od té doby neobjevily. 
 
Zdroj: NASA 


reklama