reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Opportunity stačil poslat na Zemi ještě jedno panorama

15.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Opportunity stačil poslat na Zemi ještě jedno panorama
Nedlouho před tím, než se na Marsu minulý rok rozzuřila celoplanetární prachová bouře a Opportunity se musel uspat, odeslal na Zemi ještě jedno panorama. Je to tak poslední 360° snímek, kterého se od něj dočkáme.
Opportunity se už nikdy neprobudí, což už je jisté, neboť NASA jeho misi oficiálně ukončila a přestala s pokusy o jeho kontaktování. Rover tak už zůstane na svém místě, ale my se můžeme podívat na poslední panoramatický snímek, který nám poslal z Perseverance Valley. Tan se Opportunity vydal dlouho poté, co už jeho mise měla dle původních předpokladů dávno skončit. NASA jej ještě chtěla vyslat k západnímu lemu kráteru Endeavour, ale to už rover nestihl. 
 
 
V červnu 2018 se rozzuřila obrovská prachová bouře, která poté dokázala obklopit celou planetu a Opportunity spoléhající se na své solární panely se musel uspat a čekat na to, až se nebe vyčistí a snad i vítr ofoukne jeho panely jako už několikrát před tím. Tato bouře ale byla prudší a trvala déle než obvykle a ani podzimní větrné počasí nepřineslo dobrou zprávu, takže NASA v polovině února ohlásila konec mise.
 
My ale máme možnost se podívat na panoramatický snímek přímo z místa, kde Opportunity skončil. Tvoří jej celkem 354 jednotlivých fotografií zachycených mezi 13. květnem a 10. červnem 2018, čili opravdu těsně před bouří. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Uprostřed celého snímku máme jednak zobrazeno místo, kudy rover vstoupil do Perseverance Valley a hned vedle vpravo je lem kráteru Endeavour, který pokračuje dále vpravo a tvoří i menší kopeček. Před ním jsou vidět stopy samotného roveru. 
 
Můžete si rozkliknout větší obrázek, nebo se lépe rovnou podívat na zoomovatelnou verzi na stránkách NASA. Barvy jednotlivých částí celého panoramatu se trošku liší, a to i kvůli tomu, že pro jejich nasnímání byly využity tři různé filtry na jednotce Pancam, a to 735nm (blízko infračervený), 535 nm (zelená viditelná) a 432 nm (fialová viditelná). Několik snímků v levé spodní části je také pouze černobílých, a to proto, že rover neměl dost času pořídit je také v zelené a fialové barvě právě kvůli přicházející bouři. 
 
V příštím roce bude na Mars startovat nový rover, který má stále prozatimní označení Mars 2020, než získá své oficiální jméno. Stejně jako Curiosity ale bude vybaven radioizotopovým termoelektrickým generátorem, takže prachová bouře a nebe bez Sluníčka jej už nezastaví. 
 
Zdroj: NASA JPL


reklama