reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NVIDIA se dostala mezi smetánku indexu Standard & Poor's S&P 100

19.6.2018, Jan Vítek, aktualita
NVIDIA se dostala mezi smetánku indexu Standard & Poor's S&P 100
NVIDIA na burze v posledních třech letech vyrostla tak, jak by to jen málokdo čekal. Nyní se tak může konečně řadit mezi sto největších a nejdůležitějších společností zahrnutých v indexu tvořeném firmou Standard & Poor's.
Od včerejšího dne tak bude NVIDIA oficiálně zahrnuta v indexu S&P 100 tvořeném společností Standard & Poor's, a zařadí se tak mezi smetánku nejdůležitějších a největších amerických firem. 
 
Jensen Huang - spoluzakladatel a dlouholetý výkonný ředitel NVIDIE
 
Ještě před třemi lety se přitom hodnota jejích akcií motala kolem 20 USD a nedalo se mluvit o tom, že by to bylo její historické maximum. Však už před více než deseti lety se akcie NVIDIE dostaly na hodnotu vysoko přes 30 dolarů, ovšem to není vůbec nic v porovnání s tím, kde se pohybují dnes. 
 
V polovině roku 2015 tak byla hodnota akcií NVIDIE přibližně 20 dolarů, ale od té doby už vidíme jen růst (samozřejmě s výkyvy), a to až na dnešních 265 dolarů, takže jde o více než 13násobné zhodnocení, které přineslo aktuální tržní hodnotu NVIDIE cca 160 miliard dolarů. 
 
NVIDIA se tak se zítřejším úderem zvonu ocitne na stejném indexu, kde jsou i společnosti Apple, Amazon, Facebook, Google Alphabet, IBM, Intel, Microsoft, Netflix, Oracle, Paypal, Qualcomm nebo Texas Instruments. 
 
Není třeba dlouho pátrat po tom, co NVIDII takový růst přineslo. Už dávno to není firma, která se zaměřuje primárně na vývoj herních či profesionálních grafických karet. Už s příchodem prvních modelů s architekturou CUDA započal přerod, jenž přinesl dnešní AI akcelerátory, které NVIDII zařídily výrazný růst a slušné zisky. To bylo navíc v posledních kvartálech posíleno nebývalým zájmem i o herní grafiky, ale opět ne pro hry, nýbrž pro těžbu kryptoměn. Opět tak nejde o GPU pro zpracování grafiky, ale pro výpočty, čili oblast GPGPU. 
 
To se ostatně v posledních letech velice projevilo i na tom, že hráči už nedostávají k dispozici to nejlepší, co NVIDIA vyrábí. Ta už více než rok nabízí grafické čipy Volta s až 5120 CUDA jádry, zatímco nejlepší herní grafika, GeForce GTX 1080 Ti, jich má "pouze" 3584 a jde stále ještě o starší generaci Pascal. S novou herní generací NVIDIA na trh nespěchá, ale za to může i slabá konkurence ze strany AMD a také lze očekávat, že vůbec poprvé nastane generační rozkol, čili AI akcelerátory budou využívat jiné čipy (aktuálně Volta a následně Ampere) než nové herní/profi karty (nejspíše Turing). To se ale ještě musí potvrdit. 
 


reklama