reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nvidia Jetson Nano, výkonný výpočetní modul pro AI

19.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Nvidia Jetson Nano, výkonný výpočetní modul pro AI
Malé počítače pro vývojáře a ovládání nejrůznějších robotů jsou hodně populární a prim v tomto hrají počítače Raspberry. Nvidia nechce zůstávat pozadu a mimo průmyslových Jetsonů přichází i s levnější variantou Jetson Nano.
Pokud chcete ovládat nějaký stroj, budete k tomu potřebovat nějakou tu výpočetní elektroniku. Poslední dobou se k tomuto využívají zejména počítače Raspberry a podobná konkurenční řešení. Kdysi sem mířila i společnost Nvidia se svými Jetsony, ty se ale postupně vyvinuly ve výkonná průmyslová řešení, která najdeme často např. v autonomních autech. Nvidia se však vrací k těmto počátkům a přichází i s mnohem levnějším počítačem, který bude opět i pro nadšence. Nese název Jetson Nano a bude k dispozici buď jako kit za $99 (zaručena výroba po následující 2 roky) nebo jako přídavná karta typu SO-DIMM za $129 (bude ve výrobě dalších 5 let).
 
Nvidia Jetson Nano
 
Srdcem počítače je 4jádrový procesor s jádry ARM Cortex-A57 s frekvencí 1,43 GHz. K tomu zde najdete 128jádrové GPU řady Maxwell, které nabídne výkon 472 GFLOPS (při FP16). Toto vše doplňuje 4 GB LPDDR4 paměti s propustností 25,6 GB/s, kitová verze má pak microSD slot, naopak kartoá verze k tomu přidá vnitřní eMMC úložiště s kapacitou 16 GB. Řešení zvládá kódovat 4K30p, 4 Full HD videa 1080p30 nebo dokonce 8 HD videosekvencí 720p30, a to jak ve formátu H.164, tak i H.265. Pokud jde o dekódování, zde si poradí dokonce se 4K60p, dvěma 4K30p, osmi Full HD 1080p30 nebo 16 HD 720p30 videosekvencemi.
 
Jetson Nano má být ideální pro menší klasifikační neuronové sítě umělé inteligence, kde nabídne hodně slušný výkon, nicméně už bude nedostatečný pro opravdu velké, tzv. hluboké sítě v průmyslovém nasazení.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama