reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000

22.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Nové verze BIOSu odhalily další možnosti taktování a nastavení procesorů Ryzen 3000
Díky novým verzím BIOSů pro existující základní desky s paticemi AM4 se dozvídáme i nové informace o tom, jaké budou procesory Ryzen 3000. Můžeme se podívat na další funkce pro jejich přetaktování a ladění. 
AMD se tak už dopředu s výrobci desek připravuje na nástup procesorů Ryzen 3000, jejichž představení můžeme očekávat na Computexu 2019. Budou zpětně kompatibilní s čipovými sadami X370 a X470 včetně jejich slabších verzí, a to i díky novým verzím BIOSů s mikrokódem AGESA-Combo 0.0.7.x. 
 
 
Ryzen 3000 budou složeny alespoň ze dvou čipů, jednoho 7nm čipletu s až 8 CPU jádry a pak je tu 14 či 12nm I/O čip, kde bude nejdůležitější částí paměťový řadič pro DDR4 a root complex pro rozhraní PCI Express, ale bude toho pochopitelně mnohem více a možná i další úroveň cache. Využití dvou čipů na procesorech Ryzen 3000 je už dávno jisté a očekává se, že čiplety budou na Ryzen 3000 až dva, ovšem to nemusí nutně znamenat, že na trh přijdou i 16jádrové desktopové procesory. Mohou být třeba "jen" 12 jádrové, alespoň zpočátku. 
 
 
Taková konfigurace procesoru nepřichází poprvé, i když v posledních letech jsme tu měli opačný trend. Procesory Intel Core "Clarkdale" totiž také obsahovaly dva samostatné čipy, ale tehdy jsme ještě mluvili o tom, že vedle procesoru je jeho northbridge. Právě tento čip totiž tradičně obsahoval paměťový kontroler, než se ten v pozdějších generacích stal součástí procesorů a northbridge jako samostatné čipy zanikly.
 
Dnes se tento přístup vrací, ale už mluvíme o čipletech a I/O čipech, pro jejichž propojení je také důležité mít velice rychlou sběrnici a tou je známá Infinity Fabric, která bude v třetí generaci samozřejmě vylepšena. Infinity Fabric ve 3. generaci Ryzen nabídne dvojnásobnou propustnost, čili až 100 GB/s, což je zapotřebí, když se nyní bude muset zajistit spojení v až 64jádrových procesorech. 
 
A co se tedy dozvíme z nových verzí BIOSů? Máme tu jednak potvrzení, že celá platforma dostala označení Valhalla, protože CBS sekce se nyní nazývá "Valhalla Common Options". Jde o souhrnné označení pro Ryzen 3000 "Matisse" a AMD 500 Series. 
 
V předchozích případech byla také sběrnice Infinity Fabric přesně svázána s nastavením taktu pamětí DDR4 a pracovala na jejich fyzickém taktu, takže třeba na 1200 MHz při využití DDR4-2400. Nyní bude možné nastavit pro UCLK režimy Auto, UCLK==MEMCLK a UCLK==MEMCLK/2, takže zvláště poslední možnost bude užitečná k tomu, abychom alespoň prozkoumali limity modulů RAM, aniž by to bylo ovlivněno tím, co zvládne Infinity Fabric. 
 
Precision Boost Overdrive také získá možnosti pro jemnější nastavení a přibyde funkce Core Watchdog, která resetuje počítač v případě, že se objeví chyby v adresách či datech a destabilizují systém. 
 
Procesory Matisse mají také umožnit lepší nastavení a ovládání aktivních jader. Budeme moci deaktivovat jeden celý čiplet (další potvrzení více než 8 jader) nebo celkově volit počet aktivních jader po dvou. Čiplet by se měl mimochodem stejně jako dnešní čipy Zeppelin skládat ze dvou čtyřjádrových CCX, takže v možnostech bude nastavit počet jader v rámci jednoho na 4+4, 3+3, 2+2 či 1+1, ale nikdy ne asymetricky jako 3+1 a podobně. 

První uvedený obrázek pak má odpovídat realitě v tom smyslu, že tu budou dvě 100GB/s IFOP (Infinity Fabric On Package) linky propojující I/O čip s čiplety a pak ještě jedna mezi samotnými čiplety.
 
Pro vícepaticové konfigurace procesorů Zen 2 tu bude i více nastavení pro NUMA, a sice "NPS0", "NPS1", "NPS2", "NPS4" a "Auto" a pak tu máme nové funkce spojené s paměťmi, a to DRAM Map Inversion nebo DRAM Post Package Repair. Tato druhá je zanesena mezi standardy JEDEC a umožní výrobcům paměti využívat i částečně špatně vyrobené paměti, jejichž vadné buňky jsou prostě deaktivivány. Tuto funkci s možnostmi auto/vypnout/zapnout ale asi v konečných verzích BIOSu neuvidíme. 
 
Nakonec je tu jistá naděje, že alespoň některé existující desky s čipsety 400 Series budou moc využít už rozhraní PCI Express 4.0. V jejich případě závisí v podstatě jen na kvalitě provedení PCB a jeho spojů, logiku obstará procesor a k němu připojené zařízení, jako grafická karta. Ale i když nám PCIe 4.0 fungovat nebude, těžko to bude sám o sobě důvod pro upgrade nebo usedavý pláč. Lze očekávat, že mnohé nové desky nebudou mít podporu PCIe 4.0 a jeho výkonnostní přínos bude pro běžné uživatele nejspíš nulový. 
 


reklama