reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA HAMMER: kladivo na asteroidy

12.3.2018, Jan Vítek, aktualita
NASA HAMMER: kladivo na asteroidy
Mezi vesmírné hrozby, jež jsou naprosto reálné, paří i zásah asteroidem a vůbec nemusí jít o onen zkázonosný kus skály, který ovlivní celou planetu a učiní ji na čas neobyvatelnou. Bohatě stačí lokální katastrofa a zničené město, čemuž by HAMMER měl zabránit.
Primárně samozřejmě záleží na tom, abychom byli vůbec schopni nebezpečný asteroid včas odhalit a byla možnost mu v ústrety něco vyslat. V průzkumu oblohy však mají astronomové postupně stále lepší vybavení, takže šance tu je. Jak ale napovídá případ mezihvězdného asteroidu 1I/Oumuamua, může se snadno stát, že se takový objekt prostě přehlédne, však i tento kus podlouhlé skály byl objeven až v době, kdy měl za sebou průlet kolem Země a mířil od nás pryč.
 

Jaký je tedy lék NASA a National Nuclear Security Administration (NNSA)? Jde o zařízení HAMMER, čili Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response, které má být schopné fungovat dvěma způsoby. První nám připomene, že v roce 2022 očekáváme zakončení mise Dart, která má zkoumat možnost odklonění asteroidu z dráhy pomocí kinetické energie, čili srážky s co nejtěžším tělesem v co nejvyšší rychlosti. Přesně tak má v jedné podobě fungovat i HAMMER, přičemž základní předpoklad pro použití této metody je ten, aby byla hrozba odhalena co nejdříve a byla možnost asteroid pošťouchnout, aby svůj cíl minul. 
 
Pokud na to nebude čas, nenastoupí jako poslední možnost letáková kampaň, ale stará dobrá jaderná bomba pro zničení, či efektivnější odklonění objektu. To ostatně vzhledem k zapojení organizace NNSA do projektu nepřekvapí. 
 
NASA ve své nové studii využila známý asteroid Bennu, k němuž je již na cestě sonda OSIRIS-REx. Právě kalkulace její trajektorie je velice příhodná, protože stále existuje šance, byť jen asi 1:2700, že se Bennu srazí se Zemí v roce 2035. Pak by mohl tento téměř půlkilometrový objekt o hmotnosti 34 miliard kilogramů způsobit explozi o síle 1,15 gigatun. To je více než dvacetkrát silnější exploze ve srovnání s nejsilnější vodíkovou bombou, která kdy byla odpálena (známá Car-bomba). 
 
 
NASA tak díky OSIRIS-REx ví, co by mohla proti asteroidu formátu Bennu poslat a jakou rychlostí. HAMMER by byl schopný jej zasáhnout rychlostí 35.000 km/h, což by ale pro jeho odklon v žádném případě nestačilo, tedy pokud se počítá s jedním "kladivem". Zapotřebí by byla celá flotila, která by postupně narazila, a to přímo čelně tak, aby asteroid trochu zpomalila. Dle provedené studie by to stačilo na to, aby se Bennu vyhnul srážce se Zemí, ale jak už bylo řečeno, bude zapotřebí srážku přesně předpovědět s dostatečně dlouhým, a zde rovnou několikaletým předstihem. 

Co se týče "nukleárního režimu" sond HAMMER, zde studie jednoznačně říká, že v současném arzenálu USA je dostatečně silná zbraň na to, aby dokázala Bennu odklonit z kurzu. To by však záviselo především na tom, z čeho se Bennu skládá, a právě to nám odhalí OSIRIS-REx, tedy doufejme. V jeho popisu práce je totiž přistát na asteroidu, sebrat vzorky a v roce 2023 je dopravit na Zemi. 
 


reklama