reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Na Intel se kvůli Meltdownu snáší první žaloby

8.1.2018, Jan Vítek, aktualita
Na Intel se kvůli Meltdownu snáší první žaloby
Stala se očekávaná věc. Po smršti nových informací o bezpečnostních problémech nejen procesorů Intel přišly i první žaloby. Ty se týkají exploitu Meltdown, který se týká právě především Intelu. 
Intel se už nechal slyšet, že nutné softwarové záplaty operačních systémů (a možná i mikrokódu procesorů) budou mít minimální dopad na výkon, z čehož by se měli "těšit" především běžní uživatelé, ale pro provozovatele cloudových serverů tu jsou stále otázky. Nicméně je zřejmé, že Intel o problému zvaném Meltdown (Spectre nyní ponecháme stranou) věděl už velice dlouho. Nerozpakoval se přitom vědomě přijít na trh s přinejmenším jednou procesorovu generací (Coffee Lake), která jej vůbec neřešila a vedle toho se živě probírá také soukromá akce CEO Briana Krzanicha, který si na vhodný čas naplánoval prodej svých akcií Intelu a ponechal si jen nezbytné minimum. Akcie Intelu na novou kauzu zareagovaly, ale nijak prudce, však klesly pouze na úroveň z loňského listopadu. 
 
 
Zajímavé bylo také prvotní prohlášení Intelu, který se snažil problém zlehčovat a odvádět pozornost jinam. Asi nejvíce pregnantní je vyjádření o tom, že Meltdown nelze použít k "poškození, modifikaci či smazání dat", čímž se Intel zcela očividně snažil vyhnout faktu, že tento exploit je využíván pro čtení, a tedy možné zcizení dat včetně hesel. 
 
Přišlo tak v podstatě nevyhnutelné, a sice první žaloby. Server Gizmodo zmiňuje konkrétně tři samostatné žaloby, které se vztahují ke zranitelnosti procesorů Intel. Podány byly ve státech Kalifornie, Oregon a Indiana a týkají se shodně toho, že Intel nedokázal o bezpečnostních problémech svých procesorů informovat veřejnost včas a také jde o dopad záplat na výkon. Právě tento údajný dopad je ale ještě předmětem dlouhých diskuzí a zkoumání, k čemuž se vyjádřily už velké firmy jako Google a Microsoft, jejichž vyjádření nenapovídají, že by mělo jít o velký problém. 
 
Právě Google se na svém blogu k této věci ještě blížeji vyjádřil s tím, že dle jeho názoru jisté "mikrobenchmarky" zveličují dopad softwarových záplat na výkon. A jak už jsme psali, na serveru Guru3D se objevil herní test počítače s již aplikovanou záplatou, který neprokázal, že bychom se o výkon měli obávat. Ve 3DMarku byl záplatovaný počítač dokonce i mírně rychlejší. 
 
Co se týče Briana Krzanicha, na prodej jeho 245.000 akcií Intelu se může případně podívat U.S. Securities and Exchange Commission (SEC), která to samé učinila v minulém roce, kdy ještě před provalením obrovského úniku dat firmy Equifax její vedení také prodalo své akcie. 
  
Zdroj: Gizmodo


reklama