reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Muzeum ve Virginii využívá 3D tištěné exponáty pro zrakově postižené návštěvníky

26.10.2017, Kateřina Hoferková, aktualita
Muzeum ve Virginii využívá 3D tištěné exponáty pro zrakově postižené návštěvníky
I muzea se snaží jít s dobou. Americké muzeum ve Virginii se proto rozhodlo využívat výhod technologie 3D tisku, aby mohlo poskytnout lepší prohlídky i pro zrakově postižené návštěvníky, kteří si budou moct sáhnout na vytištěné modely exponátů. 
Muzeum Virginia Historical Society, které se zaměřuje na místní historii, se rozhodlo používat technologii 3D skenování a 3D tisku k tomu, aby jejich zrakově postižení návštěvníci mohli mít z prohlídky komplexní zážitek. Díky spolupráci s Virtual Curation Laboratory se naskenovalo množství exponátů, které se vztahují k období americké občanské války.

I když si v muzeích zrakově postižení lidé mohou vyslechnout výklad, většina exponátů a vystavených věcí bývá schována za sklem a není možné se jich dotýkat. Návštěvníci, kteří dobře nevidí, jsou v tomto ohledu znevýhodněni. 3D tištěné modely určené k osahání jsou ale snahou těmto lidem poskytnout plnohodnotný zážitek z muzejní sbírky.

Návštěvníci si budou moc exponáty vzít do rukou a ohmatat jejich tvar. 3D tištěné verze ale ne vždy zachytí správnou povrchovou strukturu a váhu původního vystaveného předmětu, stále se však jedná o pokrok. 
 

Muzeum plánuje zařadit na svůj program tuto speciální "hmatovou prohlídku", aby si návštěvníci mohli sáhnout například na tvář generála Roberta Edwarda Lee. Každý model vystaveného předmětu bude opatřen i vytištěným plastickým nápisem, kde se zrakově postižení návštěvníci budou moct dozvědět, co právě drží.

Používání 3D skenování a 3D tisku nemá vylepšovat jen zážitky přímo v muzeích, ale i zpřístupnit muzejní sbírky i virtuálně. 3D skeny mohou být zpřístupněny online a zájemci tak nebudou muset přímo navštívit muzeum, ale třeba si vytisknout své modely na vlastní 3D tiskárně doma či si jen historické předměty důkladně prohlédnout. Poskytnutí digitálního modelu každému je totiž další částí tohoto projektu, který by tímto způsobem měl rozšiřovat vzdělávání v oblasti historie.

Technologie 3D tisku nachází stále větší uplatnění ve spoustě oborů. Kromě výroby modelů podle historických předmětů nachází své uplatnění i v medicíně, když je třeba pomocí speciálních náplastí zotavit srdce po infarktu, či ve stavebnictví, kde 3D tisk pomůže postavit most pro cyklisty.

Zdroj: 3ders.org 


reklama