reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Musk vysvětluje, proč SpaceX preferuje více menších motorů

13.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Musk vysvětluje, proč SpaceX preferuje více menších motorů
Start rakety Falcon Heavy znamenal téměř úplný úspěch, a to až na neplánovanou rapidní demontáž středového hlavního stupně rakety o mořskou hladinu v rychlosti kolem 500 km/h. Falcon Heavy je přitom raketa s pozoruhodným počtem motorů.
Falcon Heavy tak byl při své premiéře úspěšný, ačkoliv bylo vysoké riziko selhání, i když je otázka, zda to skutečně bylo půl na půl, nebo šlo o snahu přitáhnout ještě větší pozornost. Vidět jsme mohli celkem 27 motorů Merlin v akci a také první synchronizované přistání dvou hlavních stupňů rakety, tedy zde v roli pomocných boosterů. 
 
 
Naším tématem je právě oněch 27 motorů Merlin, což je skutečně neobvyklý počet a z rakety Falcon Heavy to dělá rekordmanku. Má totiž ze všech raket, které se kdy dostaly na oběžnou dráhu, zdaleka nejvíce motorů. Spolehlivý ruský Sojuz jich využívá pět, evropská Ariane 5 pouze tři, a to když počítáme dva pomocné a i americký Saturn V, dosud stále nejsilnější raketa kdy vystřelená do vesmíru, jich měla pět. 
 
 
Předchozí rekord tak držela právě raketa Falcon 9 firmy SpaceX společně s Electronem od Rocket Lab. Ve stejné lize s Falconem Heavy je pouze sovětská měsíční raketa N-1 se 30 motory, ovšem ta se nikdy nedostala až do vesmíru. 
 
 
Dle Elona Muska pramenily minulé problémy s vysokým počtem motorů z pomalejšího systému avioniky, ovšem moderní technologie dokáže bez větších problémů ovládat i všech 27 motorů Merlin. To se týká regulace jejich tahu v reálném čase, aby se raketa udržela na potřebném kurzu, a to i s ohledem na rozdíly mezi jednotlivými motory, jejichž tah si pochopitelně neodpovídá zcela přesně.  
 
Musk k dalšímu vyjasnění použil analogii k počítačovým systémům. Starší ústřední počítače dokázaly obsloužit mnoho klientů, ale každý z nich měl smůlu v případě, že hlavní počítač selhal. Dnes bývají online služby provozované na více menších počítačích, takže služba zůstane funkční, i když některý z nich selže. Zkrátka a jednoduše, Falcon 9 a Falcon Heavy dokáží splnit svou úlohu i v případě selhání některých motorů. Konkrétně Falcon Heavy by měla splnit svou misi i při selhání až šesti motorů, přičemž pochopitelně záleží na tom, jakých. Šest mrtvých motorů v jednom stupni by nepřežila. 
 
Falcon Heavy však není recept pro dosažení Marsu, to by měla umožnit až BFR, což není po vzoru Doomu Big F*cking Rocket, ale Big Falcon Rocket. Ta ponese celkem 31 motorů, což nevypadá jako moc velký rozdíl oproti 27 motorům na Falcon Heavy. Nepůjde už ale o Merliny, ale o výkonnější Raptory běžící na tekutý kyslík a metan a každý z nich bude 2x výkonnější (tah 172.000 kg na úrovni moře). 
 
BFR by se měla objevit na začátku 20. let a SpaceX ji chce použít jak pro vynášení satelitů, tak pro meziplanetární mise. 
 


reklama