reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mívala Ceres globální oceán, který zmizel pod povrch?

31.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Mívala Ceres globální oceán, který zmizel pod povrch?
Je opět čas se podívat na to, co nového zjistila sonda Dawn obíhající kolem Ceres, jediné trpasličí planety ve vnitřní části Slunečního systému. Výzkumy se nyní zaměřily na její minulost, která měla být plná vody. 
Sondu Dawn jsme naposledy zmínili v létě, kdy NASA ještě řešila, co s ní bude. Nyní již víme, že Dawn zatím ještě zůstane tam, kde je, a to u trpaslíčí planety Ceres. Mise u ní tak byla prodloužena už podruhé a NASA chce, aby se sonda dostala k jejímu povrchu blíže, než kdy dříve. Konkrétně to bude až na 120 mil, přičemž dříve to byl přinejlepším dvojnásobek. 
 
Dawn tak bude Ceres dále zkoumat a tak z větší blízkosti možná zjistí ještě něco bližšího o minulosti tohoto unikátního tělesa. Ta ostatně měla být plná vody, neboť na to ukazují hned dvě nové studie. Jedna z nich zjistila, že kůra Ceres obsahuje led a různé soli a tyto materiály byly ovlivněny relativně nedávnou geologickou aktivitou. Druhá studie se věnovala tomu, co se ukrývá pod tenkou kůrou, což by měl být měkký a tvárný materiál, což by tak mohly být zbytky z dřívějšího celoplanetárního oceánu. 
 
Ceres vyvedená ve falešných barvách znázorňujících rozdíly ve složení povrchu
 
Stále více se tak ukazuje, že Ceres je mnohem komplexnější a dynamičtější svět, než se myslelo a jako takový měl v minulosti mít velké zásoby vody, z nichž některá může stále být pod vrchní vrstvou. 
 
Nicméně sběr takových dat pomocí přístrojů Dawn je složitý, neboť tato sonda není určena k přistání na povrchu Ceres, a tak se pro určení materiálového složení využívá třeba měření gravitace a jejích anomálií. Ta se měří pomocí detekce miniaturních variací v orbitální dráze sondy, přičemž daných anomálií spojených s různými geologickými útvary má Ceres mít opravdu hodně, jak uvedl Anton Ermakov z JPL. 
 
Řada z těchto útvarů jako jsou krátery Occator, Kerwan a Yalode nebo hora Ahuna Mons, jsou spojeny s kryovulkanismem a jeho efekty, které měly hrát ve vývoji Ceres důležitou roli. Nová data také říkají, že povrchová krusta má spíše nižší hustotu, což ukazuje na led spíše než na horniny, ovšem také má být velice tvrdá, a to více než led, takže jak může být obojí? Odpověď přináší druhá studie vedená Rogerem Fu z Harvardu, která říká, že krusta obsahuje led, soli i horniny, ale také klatráty, čili v tomto případě molekuly plynu uzavřené ve struktuře vodních molekul. Takováto zmrzlá struktura má být daleko odolnější než prostý vodní led, ale zachovává si nízkou hustotu. 
 
Gravitační pole Ceres - červeně silnější gravitační pole, modře slabší
 
Výzkumy pak také udávají, že na Ceres bývaly daleko výraznější geologické útvary, které postupně zmizely a povrch se tak zploštil. Právě to má mít na svědomí měkká vrstva pod vrchní krustou, přičemž tuto poddajnost měla zařídit právě voda jako pozůstatek někdejšího globálního oceánu. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama