reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Micron využije opci a odkoupí podíl Intelu v 3D XPoint

22.10.2018, Milan Šurkala, aktualita
Micron využije opci a odkoupí podíl Intelu v 3D XPoint
Joint venture IMFT mezi Intelem a Micronem, které mělo na starosti 3D XPoint paměti, se chýlí ke konci. Společnost Micron totiž může využít opci k odkupu podílu Intelu a podle všeho ji mile rádo využije.
3D XPoint jsou společným podnikem společností Intel a Micron. V tomto joint venture nazvaném IM Flash Technologies (IMFT) má Micron 51% podíl, Intelu pak přísluší zbývajících 49 %. Společnost Micron má navíc opci na odkup 49% podílu Intelu v lednu roku 2019 a této možnosti hodlá využít. Zástupci Intelu se vyjádřili, že takový krok Micronu očekávali. Za tento podíl zaplatí 1,5 miliardy dolarů, přičemž celá transakce si vyžádá patrně 6 až 12 měsíců. Micro by tak dokázal lépe diverzifikovat své portfolio, které se nyní skládá zejména z DRAM pamětí. Zvýšením podílu ve Flash pamětech by byl méně závislý na trhu s DRAM, navíc by pro 3D XPoint paměti měl velkého zákazníka, samotný Intel.
 
Logo Micron
 
Ten využívá tyto paměti v SSD Intel Optane. Paměti pro ně se zatím vyrábí v Lehi v Utahu (zde se vyrábí i běžné NAND paměti) a Intel by je měl kupovat od Micronu ještě po dobu jednoho roku. Spekuluje se však, že by si pro ně mohl začít vyrábět paměti v nově postavené továrně v Dallanu v Číně. Pokud jde o Micron, zde se naopak spekuluje o tom, že i on začne nabízet svá vlastní SSD postavená na těchto pamětech pod značkou QuantX, přičemž by se tak mělo stát koncem roku 2019. Mělo by jít o druhou generaci pamětí, přičemž ta první byla představena v roce 2015.
 
Dává to smysl i z toho důvodu, že trh datových center v poslední době hodně roste a pro paměti tohoto typu se v nich rozhodně najde využití. Jejich výhodou je, že nabízí mix vlastností NAND a DRAM, jsou rychlejší než NAND (ale pomalejší než DRAM), jsou zároveň levnější než DRAM (ale dražší než NAND). Mohou tak v datových centrech pracovat jako jakási cache mezi těmito dvěma druhy pamětí.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama