reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Micron prý chce brzy představit OLC NAND: osm bitů na buňku. Je to reálné?

12.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Micron prý chce brzy představit OLC NAND: osm bitů na buňku. Je to reálné?
V tomto roce jsme očekávali rozšíření 96vrstvých pamětí NAND Flash typu QLC, čili se čtyřmi bity na buňku. Mohli jsme tak čekat, že budou možná následovat paměti s pěti bity, ale rozhodně ne OLC - Octa-Level NAND. 
Pokud takové paměti skutečně přijdou na trh, bude to představovat zásadní změnu, a to jednoduše kvůli tomu, jaký dopad budou mít buňky OLC (Octa-Level Cell) na kapacitu. Právě v porovnání s QLC buňkami by to znamenalo dvojnásobnou kapacitu paměti se stejným počtem buněk. Nicméně je něco takového reálné? 
 
 
Za předpokladu, že by nové paměti měly být srovnatelné s tím, co tu máme dnes, bychom si mohli zanedlouho kupovat SSD s kapacitou 1 TB za cenu srovnatelnou s cenou dnešních 512GB modelů. Nelze ale prostě říci, že ceny by byly poloviční, protože je třeba počítat také s SSD kontrolery, DRAM cache, apod. Prostě a jednoduše, SSD nejsou tvořeny jen paměťmi NAND Flash.
 
Problém je však ten, že už dnešní paměti QLC vyžadují, aby tyto kontrolery rozpoznávaly v buňkách 16 úrovní náboje, protože právě tolik je kombinací čtyř bitů vedle sebe, a to má vražedný dopad na výkon a výdrž. Pokud by měly ukládat osm bitů, čili celý jeden bajt, pak by těchto úrovní bylo 256, což vypadá těžko uvěřitelně a lze si jen těžko představit, jaký dopad by to mohlo mít na spolehlivost, výkon (především při zápisu) a výdrž, pokud by 256 úrovní rovnou nepřekročilo počet elektronů v pasti paměťových buněk. Tím by se celý koncept OLC dostal z úrovně "těžko uvěřitelné" na úroveň "naprostý nesmysl". Takže co se o údajných OLC pamětech firmy Micron dozvíme? 
 
Micron se prý chystá tyto paměti představit nejpozději během druhého čtvrtletí tohoto roku. Otázka je přitom i ta, zda se opravdu budou nazývat OLC, protože o takových pamětech se dosud nemluvilo, ale vyplývá to z logiky věci. A to je bohužel vše, co nám o těchto pamětech zpráva serveru wccftech řekne, takže se nedozvíme ani náznak toho, jakým způsobem by měl Micron dosáhnout tak podstatného zvýšení počtu bitů na buňku. Článek už se pak věnuje pouze potenciálním dopadům nástupu pamětí OLC na Micron a jeho akcie nebo na trh s paměťmi NAND Flash. 
 
Samotný Micron se ale už k tomuto tématu vyjádřil a uvedl, že informace o pamětech OLC jsou zcela smyšlené. Jenomže autor zprávy kontruje, že mezitím získal informace od již třetího partnera Micronu, který měl potvrdit, že paměti OLC skutečně budou představeny během příštích měsíců. Autor si tak dle vlastních slov za svou zprávou stojí. 
 
Osobně jsem k informacím o OLC pamětech velice skeptický, pokud by měly být založeny na stejné technologii, s jejíž pomocí jsou vyráběny dnešní 3D NAND Flash. Chtělo by se mi i říci, že jestli to je pravda, sním svůj skalp s octem a olejem.
 
Zdroj: wccftech


reklama