reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita

17.3.2018, Milan Šurkala, aktualita
Město zakázalo nové minery bitcoinů, spotřebují více než 100% elektromobilita
Těžba kryptoměn je velkým problémem pro spotřebu elektrické energie a ve městě Plattsburgh v USA už toho mají dost. Zavedli 18měsíční ban na výstavbu nových center pro těžbu kryptoměn. Ta totiž spotřebují enormní množství elektřiny.
Město Plattsburgh ve státě New York v USA už má dost výpočetních center, které v okolí města těží bitcoiny a jiné kryptoměny. Městečko je velmi populární díky tomu, že má na americké poměry velmi levnou elektřinu za 4,5 centu za kWh v případě domácností a dokonce je 2 centy pro průmyslové nasazení. Mohou za to dlouhodobé kontrakty s energetickými společnostmi, které zde provozují hydroelektrárny. Tyto kontrakty ale platí pro určitý odběr elektřiny, jenže kvůli těžařům byly limity překročeny a město musí nakupovat elektřinu mnohem dráže z dalších zdrojů. Kvůli těžbě kryptoměn tak nyní domácnosti platí za elektřinu o $100 až $200 více.
 
Plattsburgh
 
Autor: Daniel Case [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], přes Wikimedia Commons
 
Proto Plattsburgh zakázal výstavbu nových výpočetních center na dalších 18 měsíců a po tuto dobu nevydá žádné nové povolení k výstavbě. Pokud toto nějaká společnost poruší, pak za každý den provozu nepovoleného centra zaplatí pokutu $1000. Město nechce, aby náklady na elektřinu dále rostly a lidé byli nespokojeni. Navíc těžba kryptoměn ani nepřináší nic dobrého, nezvyšuje zaměstnanost ani příjmy do městského rozpočtu. V podstatě jde o ochranku a maximálně nějakého správce, to je ale tak vše.
 
V poslední době totiž město dostalo na stůl žádosti, které požadovaly mezi 20 až 30 MW, přičemž samotné město má limit od energetických společností nastaven na 104 MW. To už je příliš a město si to nemůže a ani nechce dovolit.
 
Už dnes největší těžařské centrum ve městě bere 10 MW. Pokud to uvedeme do kontextu s tolik diskutovanými elektromobily, tak by to znamenalo, že v tomto malém městečku s 20 tisíci obyvateli by se provozovalo a nabíjelo 25 tisíc elektromobilů! Těžba kryptoměn tedy spotřebuje tolik, jako by každý obyvatel včetně dětí provozoval a nabíjel více než jeden elektromobil. Jinak také řečeno, těžaři v tomto malém městečku (s počtem obyvatel srovnatelným např. s Mělníkem, Žatcem nebo Náchodem) berou ze sítě tolik elektrické energie, že by mohli nabíjet téměř desetinu všech elektromobilů Nissan Leaf po celém světě.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama