reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Měsíc jako jediný přirozený satelit Země? Nejspíše ne

17.8.2018, Jan Vítek, aktualita
Měsíc jako jediný přirozený satelit Země? Nejspíše ne
Měsíc je jediný přirozený satelit Země a tečka. To je skutečně pravda, pokud bychom ovšem zapomněli na mnohé menší objekty, které si Země může přitahovat. Nicméně tak jednoduché to není a jde o další úkol pro nové zařízení LSST.
Astronomové už dlouho uvažují o existenci miniměsíců, čili menších asteroidů, které si Země běžně přitahuje k sobě, a ty začnou kroužit po oběžné dráze. Některé dlouho, některé jen krátce a pak tu jsou i takové, které nemusely dokončit ani jeden celý oběh, než se poroučely do atmosféry, nebo byly naopak odmrštěny zpět do vesmíru.
 
 
Jeden miniměsíc už byl objeven v rámci Catalina Sky Survey americké NASA v roce 2006 a více jich nebylo především kvůli tomu, že jsou malé a pohybují se rychle. Bude tak třeba potvrdit, že skutečně existují a že jde o běžné souputníky provázející Zemi, jak si astronomové myslí. K tomu poslouží zařízení Large Synoptic Survey Telescope (LSST), nový typ teleskopu, který bude moci velice detailně proskenovat celou jižní oblohu jednou za tři dny. Do provozu bude uveden v roce 2022 i se svým osmimetrovým zrcadlem. 
 
Co jsou či mají být tyto dočasné miniměsíce Země? Většinou má jít o několik metrů velké asteroidy pocházející z Hlavního pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem, jež do středu Sluneční soustavy přitáhla gravitace Slunce a vnitřních planet. Některé z nich tak proletí blízko Země a mohou skončit na její oběžné dráze. 
 
Společné mají to, že dříve či později shoří v atmosféře, nebo se dostanou z gravitačního působení Země pryč, přičemž "průměrný" asteroid má na orbitě vydržet dle předpokladů asi 9 měsíců. To bude pro LSST více než dost času pro jejich vyhledání a pak se na ně budou moci zaměřit objektivy či antény jiných zařízení. 
 
Aktuálně vědci prahnou po více informací o složení asteroidů, které pamatují dávné časy vzniku Sluneční soustavy, a tak by bylo velice příhodné, kdybychom nemuseli se sondami létat ke vzdáleným tělesům. Stačilo by se zaměřit na ty, které máme na svém vlastním prahu, což by přineslo stabilní a relativně levný přísun vzorků. Takové mise by také posloužily jako test pro větší podniky počítající s vysláním sond do větších dálav, jak uvádí Robert Jedicke (University of Hawaii, Honolulu).
 
Nicméně tu je vedle všech předpokladů jeden nezvratitelný fakt. Dosud byl nalezen jen jeden miniměsíc, a to před 12 lety. 
 
 
Zdroj: Astronomy


reklama