reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Měl Mars globální systém podpovrchových vod? Je tu první důkaz

4.3.2019, Jan Vítek, aktualita
Měl Mars globální systém podpovrchových vod? Je tu první důkaz
Kam se poděla všechna ta voda, to na Marsu kdysi měla být, to je jedna z velkých otázek spojených s touto planetou. Slušný příděl by přitom Mars mohl dosud skrývat, a to v rámci globálního systému. 
Před dvěma desítkami let byla stále otevřená otázka, zda Mars opravdu někdy měl velké zásoby tekoucí vody a nyní se vědci dohadují už spíše o tom, kde všechna ta voda byla, jak ovlivnila dnes zkoumatelný povrch planety a kde by se mohla najít dnes. Nyní se můžeme podívat na závěry studie provedené Evropskou vesmírnou agenturou, která využila svůj moderní marsovský satelit Mars Express, který sledoval 24 hlubokých kráterů na severní polokouli. 
 
 
Mladý Mars tak měl být svět plný vody, ale ta postupnou změnou klimatu měla ustoupit a vytvořit jen nádrže hluboko pod původní hladinou a zůstala také v podzemí. Právě této zbytkové vodě se studie ESA věnuje a probírá její úlohu a také možný rozsah. Objevuje se ale především první geologický důkaz toho, že Mars by dosud měl obsahovat celoplanetární systém spodních vod. 
 
Zkoumaly se tak především krátery, které sice vznikly dávnými impakty s vesmírnými tělesy, ovšem jejich nynější podoba mohla být stvořena jedině za působení vody, a to v hloubkách -4000 až -4500 metrů. Hladina se přitom měla postupem času měnit, ale celkově spíše ustupovat. 
 
- klikněte pro zvětšení - 
 
Jde ale především o to, že dle prvků ve sledovaných kráterech hladina vod odpovídala hypotéze o velkém oceánu na Marsu, který měl jednou pokrývat celou třetinu planety. Ten měl existovat na mladém Marsu a je možné, že se později vytvořil ještě jeden, a to mnohem mělčí, a to ve vulkanické éře, která zahřála led zachycený pod povrchem planety. Také to ale mohl být jen systém řek a jezer. 
 
ESA tak našla spojitost v různých kráterech ukazující na provázanost v rámci podzemních systémů, jaké máme i u nás na Zemi. Jde tak o nám dobře známé geologické útvary tvořené vodou, stejně jako o různé minerály, jež si také vědci mohou zařadit i do různých epoch. V tomto případě jde především o dobu noachinu, která skončila před 3,7 miliardami let a přišel mnohem sušší doba hesperianu a nakonec ještě navíc i studená doba amazionu. 
 
V současné době má Mars slušné zásoby vody v polárních čepičkách a přinejmenším pod tou jižní má být také velké podzemní jezero podobné těm, které existují i pod kilometry ledového příkrovu na Antarktidě. Dle všeho také může být voda hluboko pod povrchem, ale to je otázka. Na základě informací ESA se dá říci, že dříve skutečně existoval celoplanetární systém, který vodu na Marsu propojoval, a to prostřednictvím podpovrchových jezer.
 
Zdroj: ESA


reklama