reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Lexip: herní 3D myš z Kickstarteru

7.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Lexip: herní 3D myš z Kickstarteru
Na Kickstarteru zaznamenal velký úspěch a zájem projekt francouzské společnosti, která chce dostat na trh myš Lexip. Jde o 3D myš, avšak ne v podobě, na jakou jsme zvyklí. Určena je především pro hraní her. 
Společnost Lexip svou stejnojmennou myš označuje za "nejpřesnější a nejvšestrannější, jaká kdy byla vytvořena". Mělo by tak jít o něco výjimečného, což si myslí i řada podporovatelů této firmy, však požadovaných 25.000 eur v kampani bylo složeno během necelé půl hodiny a nyní už to je přes 140.000 eur.  
 
 
Klasickou 3D myš známe spíše jako pracovní nástroj v podobě velkého knoflíku na podložce s řadou tlačítek. Ten pak slouží především pro aplikace tvořící 3D grafiku nebo technické výkresy. Lexip ale stále vypadá jako vcelku normální myš, ovšem taková rozhodně není. Integruje v sobě totiž dva dvouosé joysticky.
 
Prvním je v podstatě ona sama, respektive její vrchní část, kterou můžeme různými směry naklápět až do 20°, zatímco základna zůstane pevně na podložce. A pak je tu další joystick, respektive thumbstick na levém boku, který je tak připraven pro palec pravé ruky vedle dvou klasických tlačítek. 
 
 
Výrobce doufá, že o Lexip budou mít zájem jak profesionální, tak příležitostní hráči, ale k čemu by se jim taková periferie mohla hodit? Především to mají být budovatelské hry, vesmírné simulátory, závodní hry, ale i 3D střílečky, MMO či MOBA. Výběr ukazuje následující obrázek. 
 
 
Vedle toho se ale má Lexip hodit také designérům, inženýrům a jiným pracantům, v jejichž případě si lze představit, že bude velice užitečná právě ve 3D prostředí a pohyb v něm. Stejným způsobem bude užitečná i ve hrách, kde máme k dispozici virtuální kameru pro volný pohyb a pak si lze představit, že třeba ve střílečkách využijeme integrované joysticky třeba pro další ovládání postavy, která se tak bude moci naklánět, krčit či skákat. Zde ale záleží především na tom, co nám daná hra umožní. V simulátorech se pak mohou joysticky velice hodit pro rozhlížení kolem sebe, i když pro to existují lepší a intuitivnější způsoby, jako je především sledování pohybu hlavy pomocí kamery. 
 
Ochuzeni nebudou ani leváci, jimž společnost Lexip slíbila verzi pro jejich dominantní ruku. Co se týče dalších informací, ty mluví o celkem sedmi programovatelných tlačítkách, klikacím kolečku, laserovém senzoru (známý ADNS-9800), možnost nastavení citlivosti joysticků, tvorbě maker, odpojitelném USB kabelu a RGB podsvícení v rámci třech zón. Zajímavé jsou také velké lesklé teflony slibující hladký pohyb po podložce. 
 
Jak už bylo řečeno, financování překonalo hranici 100.000 eur, takže přispěvatelé se mohou těšit na dodatečnou gelovou čepičku pro boční thumbstick a také náhradní zelený "kickstarterovský" kabel. Ještě stále si můžete zamluvit svůj kus za cenu od 99 eur s tím, že se jej máte dočkat už někdy v červnu. Více se dozvíte na Kickstarteru, kde je i doprovodné video.
 


reklama