reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kolem Slunce prolétl objekt nepatřící do naší soustavy

1.11.2017, Jan Vítek, aktualita
Kolem Slunce prolétl objekt nepatřící do naší soustavy
O vzrušení mezi astronomy se postaral objekt A/2017 U1, který byl spatřen letos v říjnu a nejdříve byl pokládán za další těleso, které přicestovalo z vnějších částí Sluneční soustavy. Nyní je ale jasné, že do ní vůbec nepatří a že už jej také neuvidíme.
Jde v podstatě o obrovskou náhodu, pokud si představíme, že takový objekt přicestoval do našeho systému nejspíše z cizí soustavy, provedl gravitační manévr s využitím Slunce a byl zase vystřelen pryč, abychom jej už nikdy nespatřili. Nejdříve si astronomové mysleli, že jde jen o další průlet tělesa, které má původ ve vnějších částech Sluneční soustavy, jako jsou třeba komety, ovšem pozorování A/2017 U1 je brzy vyvedlo z omylu. 
 
 
Objekt A/2017 U1 byl nejdříve spatřen Robem Werykem pomocí teleskopu Pan-STARRS 1, který provozuje Institute for Astronomy na Havaji (na fotografii). Tento teleskop je určen k neustálému snímkování oblohy, aby tak hledal asteroidy a komety. Weryk přitom nejdříve nově nalezený objekt zařadil mezi prosté asteroidy, ale pak si všiml, že se něčím zcela vymyká. 
 
Vzhledem ke Slunci se A/2017 U1 pohyboval velice vysokou rychlostí cca 89 kilometrů za sekundu, takže to jej není schopné zachytit svou gravitací. Znamená to tak, že tento objekt jednak přicestoval z hlubokého vesmíru a nepatří do naší soustavy a pak je zřejmé, že jej už nikdy neuvidíme. A/2017 U1 už prolétl kolem Slunce a aktuálně je na cestě pryč. Něco takového astronomové hledali už dlouhá desetiletí. 
 
A/2017 U1 má průměr alespoň 400 metrů a do naší soustavy přilétl z úhlu asi 30 stupňů na osu otáčení Slunce, a to z prostoru souhvězdí Lyry. 
 
 
Jak ukazuje animace, objekt prolétl mezi oběžnými drahami Merkuru a Venuše na začátku září, otočil se kolem Slunce a pak se 14. října dostal k Zemi, a to na vzdálenost 24 milionů kilometrů. V tu dobu už zpomalil na 46 km/s a vlivem gravitace bude dál zpomalovat až na 26 km/s, což je stále dost na to, aby unikl z našeho systému. 
  
Nyní se na tento vzdalující se objekt zaměřují další a další teleskopy, díky nimž se snad dozvíme něco i o tom, z čeho je složen a odkud asi tak mohl přicestovat. Však jde zatím o jediné takové těleso, které jsme měli šanci spatřit.

Zdroj: Reuters


reklama