reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

JWST má problémy se slunečním štítem, hrozí další zpoždění

1.3.2018, Jan Vítek, aktualita
JWST má problémy se slunečním štítem, hrozí další zpoždění
James Webb Space Telescope nedávno úspěšně dokončil testy simulující mráz vesmírného prostředí a čekalo jej spojení se základovou platformou, jejíž součástí je i sluneční štít. Objevily se ale nečekané problémy, jež bohužel pravděpodobně způsobí další zdržení.
James Webb Space Telescope - čili Vesmírný dalekohled Jamese Webba představuje již 8,8miliardový projekt (USD), na který čekají astronomové s velkými nadějemi, však by mohl osvětlit řadu záhad a představovat to samé, co svého času znamenal (a stále znamená) Hubbleův vesmírný dalekohled. Původně měl JWST startovat už letos, ovšem už nějaký ten pátek platí nové okénko v červnu 2019 a nyní hrozí, že bude vypuštění opět pozdrženo. Nejde však o nedávné potíže rakety Ariane 5, která si pokazila velice dlouhou šňůru bezproblémových startů, ale o kompletaci teleskopu a základové platformy. Tu zajišťuje společnost Northrop Grumman a nyní má časovou rezervu pouze měsíc a půl, což u takovéhoto projektu není mnoho. 
 
 
Nejde o jeden problém, jako spíše celý soubor potíží, s nimiž se Northrop Grumman potýká. A nejde jen o čistě technické potíže, ale také o nedostatek pracovních sil, jež má firma k dispozici k tomu, aby se vypořádala s jinými problémy. Ty se pak týkají třeba slunečního štítu a jednoho ze šesti systémů pro rozvinutí a napnutí jeho membrány, který nepracuje, jak by měl.
 
Dále bylo objeveno, že celá polovina z celkových šestnácti ventilů v motorech JWST má nadměrnou netěsnost a aktuálně není jasné, co ji způsobilo. Firma uvedla, že za to ale nejspíše může špatné zacházení ze strany techniků. Každý z postižených motorů tak musel být zvlášť prohlédnut, renovován a znovu namontován, což samozřejmě přineslo zpoždění, které podstatně ukouslo z dostupné časové rezervy. 
 
Northrop Grumman v reakci na to přešel u tohoto projektu ze dvousměnného provozu na třísměnný, což si právě vyžádalo další pracovní síly, takže aktuálně se ve firmě pracuje na JWST 24 hodin denně. To také znamená, že Northrop Grumman už nebude schopen dále zvýšit pracovní tempo, pokud si to situace vyžádá, takže v rezervě už zbývá pouze onen měsíc a půl a je pravděpodobné, že start bude opět posunut. Však se očekává, že další neočekávané problémy se dříve či později opět objeví. 
 
Otázka je, jaký by to mělo dopad na celkový rozpočet, který by mohl být dalším zdržením překročen. Na tak důležitý projekt, který je navíc velice blízko svému dokončení, by se ale peníze rozhodně měly najít, ale to už bude opět záviset na americkém Kongresu. Brzy bychom se také měli dozvědět, jestli stále ještě platné datum startu bude, či nebude posunuto. 
 


reklama