reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

JPR: do roku 2022 přejde od PC ke konzolím 20 milionů hráčů

26.4.2019, Jan Vítek, aktualita
JPR: do roku 2022 přejde od PC ke konzolím 20 milionů hráčů
S vývojem trhu s herním hardwarem a konzolemi se na mysl může vkrádat otázka, jak to do budoucna bude s oblibou hraní na PC. Přesně tomu se nyní věnovala i známá společnost Jon Peddie Research zabývající se průzkumem trhu. 
Ta přitom nemá pro společnosti vyrábějící herní PC hardware moc dobré zprávy, protože předpokládá, že do roku 2022 tato platforma přijde o 20 milionů hráčů, kteří si raději koupí konzoli.
 
 
Podívejme se na to, zda budou sedět naše předpoklady s tím, co říká společnost JPR. Hraní na PC sice v posledních letech zažilo boom především v Číně, kam některé firmy směřují i na míru tvořený exkluzivní hardware, jako jsou třeba speciální verze Radeonů. Nicméně hlavní základna PC hráčů je v zemích západního světa a tam už lidé často přemýšlí o tom, jakou to má všechno vůbec cenu. 
 
Stačí se podívat na vývoj cen grafických karet a když si vezmeme na pomoc mainstream od NVIDIE a začneme kartou GeForce GTX 760, pak ta přišla za 250 USD. GeForce GTX 960 začínaly na 200 dolarů a také to byl prodejní hit, ovšem poté už jsme dostali GTX 1060 6GB za 250 až 300 dolarů dle verze a GeForce RTX 2060 už přijde na 350 dolarů. Dalo by se samozřejmě polemizovat o tom, nakolik je RTX 2060 opravdovým nástupcem GTX 1060, nicméně trend je prostě takový, že cena herních grafických karet celkově roste a nejlépe je to vidět v oblasti hi-endu. NVIDIA nás také v případě karet RTX zrovna nepotěšila tím, jaký ty mají poměr výkonu a ceny oproti více než dva roky starším GTX řady Pascal, tedy když do toho nebudeme míchat ray tracing či DLSS. 
 
Dále je tu fakt, že cena herních PC a zvláště pak jednotlivých komponent může být značně ovlivněna řadou událostí. V posledních letech jsme tu měli především raketově rostoucí ceny pamětí RAM a stejná věc navrch s velice problematickou dostupností potkala i grafiky. Rovněž ceny procesorů Intel byly ovlivněny potížemi výrobce s uspokojením poptávky. 
 
Nakonec nás může napadnout snaha firmy Microsoft více propojit hraní na PC a Xboxu, což vyústilo i v podporu klávesnice a myši na Xbox One. Dalo by se říci, že pokud pravověrným hráčům obhajujícím svou jedinou a nejlepší PC platformu dáte do rukou Xbox s bezproblémovou podporou klávesnice a myši, konzole už pro ně nebude tak moc fuj fuj, zvláště když uvidí, že za cenu slušné grafické karty může pořídit celou konzoli. 
 
Takže co k tomu říká JPR? V podstatě vypichuje to samé. Máme tu jednak fakt, že konzole jsou oproti herním PC velice levné a vývoj PC hardwaru naopak v poslední době zpomaluje. Dále jde i o to, že mezi konzole bychom mohli brzy počítat i specializovaná zařízení pro využití herních streamovacích služeb, což mohou zvládnout prostě i jen chytré televizory a v takovém případě bychom nepotřebovali ke hraní už žádný výkonný a drahý hardware. I to bude přitom ovlivňovat rozhodování lidí, kteří budou uvažovat o koupi nového PC. 
 
Samostatným faktorem jsou herní exkluzivity, o kterých se mluví právě ve spojení s konzolemi PlayStation a Xbox. 
 
Dle JPR jsou "v ohrožení" především ti, kteří využívají slabá a levná PC až jejich střední třídu, a to primárně pro hry. Ti budou asi nejvíce pokukovat po nové generaci herních konzolí, které chce Microsoft a Sony uvést na trh asi někdy v příštím roce. 
 
 
Zdroj: JPR via Guru3D


reklama