reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jedna z nejstarších hvězd galaxie objevena, kolik jí je?

5.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Jedna z nejstarších hvězd galaxie objevena, kolik jí je?
Už několik let známe přibližné stáří naší galaxie, ale zbývalo najít ještě také nějakou hvězdu, která by u odpovídala. Astronomové se nyní pochlubili, že takovou našli, a sice J0815+4729 vzdálenou 7500 světelných let.
Stáří naší galaxie bylo určeno díky sledování berylia už před více než deseti lety pomocí zařízení VLT (Very Large Telescope) v Chile. Odhad zněl, že Mléčná dráha je stará 13,6 miliardy let, ovšem s poměrně vysokou tolerancí 800 milionů let. Měla tak vzniknout v podstatě záhy po velkém třesku, ovšem co nám k tomu může říci hvězda J0815+4729, která je od nás vzdálena 7500 světelných let, což na vesmírné poměry není zase tak mnoho?
 
umělcovo ztvárnění hvězdy J0815+4729
 
J0815+4729 je hvězda, která je velice chudá na železo a naopak bohatá na uhlík, což naznačuje, že se zformovala krátce po velkém třesku, a to nejspíše jen asi 300 milionů let. To by naznačovalo, že je 13,5 miliard let stará, což odpovídá výše uvedenému údaji o vzniku naší galaxie. J0815+4729 je součástí galaktického hala, o němž víme, že jde o region zahrnující nejstarší hvězdy velice chudé na kovy. Samotná má hmotnost asi sedm desetin Slunce. 
 
Této hvězdy si astronomové všimli díky projektu Sloan Digital Sky Survey (SDSS), který mapuje asi třetinu oblohy a zahrnuje spektra asi třech milionů astronomických objektů. Zaujalo je právě její spektrum ukazující na hvězdu velice chudou na kovy. Nutno upozornit, že astronomové používají výraz kov pro cokoliv, co není vodík či helium. Hvězda byla dále sledována pomocí spektografů ISIS (William Herschel Telescope) a OSIRIS (Gran Telescopio Canarias). Díky tomu určili, že J0815+4729 má asi milionkrát méně železa a vápníku než Slunce a potrvrdilo se tak, že musí jít o velice starou hvězdu. 
 
Gran Telescopio Canarias
 
Jak do toho ale zapadá zmíněná hojnost uhlíku? Už předchozí výzkumy ukázaly, že menší hvězdy extrémně chudé obecně na kovy často obsahují velký podíl uhlíku díky tomu, že jej získaly z pozůstatků prvních supernov, které završily krátký život prvních hvězd. Naše hvězda tak mohla získat svůj uhlík z podobného mračna, jako je toto. 
 
 
Snímek ukazuje pozůstatek supernovy nacházející se ve Velkém Magellanově oblaku. Jde o kombinaci rentgenového záření (Chandra - modrá složka) a viditelného/blízkého IR světla (Hubble - žlutá složka). 
 
Z nasbíraných informací tak byl určen věk hvězdy J0815+4729 na 13,5 mld. let, a jde tak o objekt obsahující materiál vůbec první generace supernov, který si tak zaslouží další zkoumání, jejž mu astronomové chtějí dopřát. 
 
Zdroj: Astronomy


reklama