reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak vypadá 120.000USD souprava pro těžbu Bitcoinů ponořená v oleji?

2.2.2018, Jan Vítek, aktualita
Jak vypadá 120.000USD souprava pro těžbu Bitcoinů ponořená v oleji?
Zařízení pro efektivní těžbu Bitcoinů už dávno nepoužívají GPU, ale specializované čipy poskytující vysoký výkon s co nejnižší spotřebou. I v takovém případě je ale vzhledem ke konkurenci nutné investovat velké prostředky, aby to mělo smysl.
Na serveru Reddit jistý těžař Limping-Zebra předvedl, jak vypadá jeho vlastní "mining rig", čili těžební souprava, která se skládá právě z řady specializovaných čipů (ASIC - application-specific integrated circuit) a přišla na nějakých 120.000 dolarů, čili necelých 2,5 milionu korun. Zajímavý je na ní především systém chlazení, který se skládá z velké vany naplněné olejem. Olej ostatně není v případě ponorných chladicích systémů nic nového a zcela běžně se využívá třeba pro chlazení velkých transformátorů. Nicméně pro chlazení domácí elektroniky se moc nehodí, i když takováto těžební souprava se za takovou elektroniku už označit nedá. 
 
 
Limping-Zebra olejem chladí celkem 36 ASIC, které jsou všechny ponořeny v jedné vaně s olejem a nezapomnělo se ani na ventilátory. Ty uvnitř skutečně pracují a viditelně jsou otočeny tak, aby tlačily olej ze dna směrem nahoru. Zajišťují tak koloběh podobně jako v případě vzduchu, ovšem s tím rozdílem, že v případě vzduchu chceme, aby nám skrz chlazené zařízení prošel jednou a namísto něj byl nasán chladnější. To v tomto případě není možné, takže jde o koloběh chladicího média v nádobě. 
 
Systém by se ale musel spoléhat na to, že teplo z oleje prostě nejak vyprchá do okolí, což by nebylo moc efektivní. Proto je na jedné straně nádrže tepelný výměník, skrz nějž prochází v rámci odděleného okruhu také olej, který teplo odebírá a vede pryč. Olej z vany, který prochází skrz výměník je také na výpusti filtrován, aby byly zachyceny případné napadané nečistoty, neboť nádrž je celá otevřená. Zde si můžete prohlédnout video ukazující jednotlivé detaily. 
 
Dle autora tato souprava přišla na cca 120.000 dolarů a z toho 20.000 stála samotná nádrž s chladicím systémem a ostatní elektronikou. A i když dnešní ASIC dokáží těžit Bitcoiny daleko efektivněji než grafické karty, neznamená to samo o sobě, že jejich provoz je levný. Jde o celkem 36 ASIC AntMiner S9, které společně se vším ostatním spotřebují cca 50 kW energie. A kolik takový stroj dokáže za měsíc vytěžit? Pokud máme věřit jeho majiteli, je to cca 1,5 Bitcoinu za měsíc.
 
 
To by ještě nedávno znamenalo až téměř 29 tisíc dolarů, ale hodnota Bitcoinu v posledních dnech prudce poklesla a nyní už se pomalu chystá propadnout pod 8000 dolarů. 
 
Zdroj: Reddit


reklama