reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?

2.10.2019, Jan Vítek, aktualita
Jak dlouho ještě vydrží pracovat Hubbleův dalekohled?
Hubbleův vesmírný dalekohled má svá léta, však už na jaře příštího roku to bude třicet let, co byl raketoplánem Discovery vynesen na oběžnou dráhu a řada let uplynula také od poslední servisní mise. Co s ním bude dál?
Hubbleův vesmírný dalekohled byl vynesen na orbitu 24. dubna 1990 a i když má ve výbavě pouze 2,4metrové zrcadlo, jsou jeho možnosti dosud nezastupitelné díky tomu, že se nemusí do okolního vesmíru dívat skrz atmosféru. Toto zařízení už má svá nejlepší léta za sebou, ale je zřejmé, že dokud bude fungovat, NASA jeho misi nezruší, a to i když už tu bude jeho nástupce (avšak ne náhrada) v podobě JWST, Vesmírného teleskopu Jamese Webba. S jistotou ale můžeme říci jen to, že Hubble bude provozován do 30. června 2021, pokud toho bude schopen, protože do této doby je zajištěno jeho financování. 
 
 
Hubble má ale svůj osud stejně zpečetěn, neboť jako zařízení pohybující se na nízké orbitě je přece jen vystaveno působením zbytků atmosféry, která je postupně zpomaluje. Stávajícím tempem by do ní mělo sestoupit v polovině 30. let, ale to už můžeme očekávat, že do té doby něco důležitého selže.
 
Samozřejmě ale je možné počítat s tou možností, že k teleskopu doletí loď a pomůže mu dostat se zase o kus výš, pokud to bude mít smysl. Ostatně hlavní přístroje by měly vydržet ještě dlouho, i když gyroskopy by zasloužily další servis, respektive výměnu. Ty zajišťují nezbytnou schopnost ovládání směru pohledu, bez níž je celý dalekohled pramálo užitečný. 
 
Jak také bylo zmíněno, JWST, který má do vesmíru konečně startovat někdy za dva roky, není přímá náhrada Hubbleova dalekohledu. Můžeme jej brát jako nepřímého nástupce s jinými schopnostmi, který bude schopen velice dobře sledovat vesmír v blízkém infračerveném spektru, což je právě ten důvod, proč bude JWST chráněn od Slunce stínem Země a ještě vlastním štítem. Hubble přitom exceluje při sledování v UV spektru, které atmosféra Země pohlcuje, takže se dá říci, že se obě zařízení dokáží spíše doplnit. Byla by tak škoda, kdyby v době zprovoznění JWST už Hubble končil. 
 
Podlední servisní mise raketoplánu Atlantis v roce 2009 přinesla dva nové přístroje, a sice Cosmic Origins Spectrograph (COS) a Wide Field Camera 3 (WFC3), přičemž Space Telescope Imaging Spectrograph (STIS) a Advanced Camera for Surveys (ACS) byly opraveny. Nahrazeny byly baterie, zmíněné gyroskopy, vědecký počítač, naváděcí zařízení a izolace. 
 
Dream Chaser
 
A také byl nainstalován Soft Capture and Rendezvous System (SCRS), malý dokovací port pro budoucí nejspíše robotickou loď, která by se k dalekohledu připojila a řízeně jej navedla do atmosféry pro jeho bezpečný zánik. Ovšem SCRS také představuje naději pro další případnou servisní misi, pro což se navrhuje malý raketoplán Dream Chaser společnosti Sierra Nevada. Aktuálně však neexistuje žádný reálný plán, ale mluvčí výrobce uvedla, že je možné o tom diskutovat. 
 
Aktuální plán je tedy takový, že Hubble bude v provozu, dokud to bude mít smysl pro vědeckou komunitu a dokud toho bude schopen. 
 
 
Zdroj: Astronomy


reklama