reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel Xeon W s 28 jádry otestován, jak si vede?

1.2.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel Xeon W s 28 jádry otestován, jak si vede?
Spíše jen pro zajímavost se podíváme na to, jak si vede procesor Intel Xeon W-3175X, který se uplatní v sestavách o ceně malého auta. Intel jej jasně prezentuje jako procesor pro pracovní stanice, ale do herních sestav se dostane také, to si nedělejme iluze.
Intel Xeon W-3175X byl oficiálně vypuštěn na trh ve středu a server Anandtech zvládl hned nabídnout jeho testy, které se z velké části týkají právě her. A rozhodně není mimo mísu, však jednou ze dvou známých desek pro tento procesor bude Asus ROG Dominus Extreme, která už dle svého označení patří mezi herní desky. I bez herních testů Anandtechu však můžeme říci, že cpát takový procesor do herní sestavy je holý nesmysl a něco takového si pořídí pouze ti, kterým je zcela jedno, jestli za procesor dají 500 nebo 3000 dolarů nehledě na ostatní nutné komponenty.
 
 
A testy to potvrzují. Pokud je W-3175X v některých nejlepší, pak s naprosto mizivým náskokem bez ohledu na zvolené rozlišení. Jeden příklad za všechny: 
 
 
V tomto titulu se sice W-3175X v průměrných FPS drží v popředí bez ohledu na rozlišení, ale má to snad nějaký význam, když rozdíl mezi nejlepším a nejhorším modelem není ani 7 FPS při rozsahu 103 až 110 FPS? Prostě nemá, takže o novém procesoru budeme uvažovat jako především o pracovním nástroji pro aplikace, v nichž skutečně může využít svůj plný výkon 28/56 fyzických a logických jader. Máme tu třeba dva renderovací testy - Blender a LuxMark. 
 
 
 
Můžete si všimnout dvou výsledků procesoru W-3175X. Oranžový pruh ukazuje výkon s deskou Asus a uvolněnými limity spotřeby. Intel Spec a červený pruh zase ukazuje výkon s nastavením doporučeným Intelem, které tak výkon procesoru nějakým způsobem škrtí, a to ve snaze zajistit stabilitu. Výsledek může být znatelný, nebo i zanedbatelný jako v Blenderu, kde navíc jasně vyhrál 32jádrový Threadripper. 
 
V případě LuxMarku máme jako vítěze Intel, ovšem především díky uvolněným limitům spotřeby na desce Asus a také se ukazuje, že Threadripper má nějaký problém, a to možná i tento. LuxMark ale třeba jen neumí s Threadrippery řádně pracovat, však proč by jinak mohl mít 24jádrový model téměř identický výkon jako 32jádrový?
 
Celkově je Xeon W-3175X v řadě testů nejlepší, ale v jiných i zcela průměrný, což závisí právě i na tom, jak dobře dokáží dané aplikace využívat více jader. Testy si můžete prolétnout sami a já tu nakonec jen odložím srovnání spotřeby samotných procesorů. 
 
 
Asi tolik k udávanému TDP 255 W a jasně je vidět také dopad uvolněných limitů spotřeby na desce Asus, která tak svým způsobem asi provádí přetaktování. 
 
Zdroj: Anandtech


reklama