reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel se opět srovnával s AMD a vysloužil si kritiku

9.9.2019, Jan Vítek, aktualita
Intel se opět srovnával s AMD a vysloužil si kritiku
Intel se v poslední době velice snaží upozorňovat na to, že benchmarky, v nichž procesory AMD excelují, neodráží reálný způsob využití počítačů PC. Nyní byl ale opět jednou nachytán s tím, že se nechová úplné férově. 
Jedná se o prezentaci vhodně pojmenovanou Real World Performance, kterou celou naleznete na serveru techPowerUp. Nás budou zajímat především tři snímky této prezentace, jež se týkají toho, co můžeme a nemůžeme pokládat za testy týkající se "reálného světa". 
 
 
Obvykle se testy rozdělují na syntetické a praktické a právě ty druhé se týkají onoho reálného světa, takže měří výkon v běžně používaných aplikacích. Procesory AMD přitom excelují zvláště v testech s vysokou zátěží a efektivním využití všech jader, což je například rendering. Intel se právě nyní snaží ve svých prezentacích přesvědčovat, že takové využití by drtivou většinu uživatelů nemělo zajímat. 
 
 
Dozváme se tak, že jen 0,22 % uživatelů kdy spustilo aplikace z rodiny Maxon Cinema 4D, jenomže kde Intel tyto údaje získal? Právě o tom to vše je, neboť jak ukazuje každý jednotlivý zde zobrazený slide, zdrojem je Intel Product Improvement Program pracující na téměř 11 milionech systémů. To vypadá jako slušná základna pro zisk dat, ale jsou tu dvě drobnosti. 
 
 
Jednak jde ve všech případech o notebooky či systémy 2 v 1, takže prostě o mobilní PC, jež nikdo soudný nebude primárně využívat jako pracovní stanice pro rendering nebo jinou silnou zátěž. Existují samozřejmě i slušně vybavené mobilní stroje, v jejichž případě by to šlo, ale těch nebude mnoho. A potom lze předpokládat, že uživatel, který si na svém PC nechal běžet bloatware v podobě Software Improvement Program, nebude zrovna zkušený a nebude provozovat dobře vyladěný mobilní stroj. 
 
Z takového prostředí pak tahat data pro diskreditaci testů výkonných desktopových procesorů je prostě a jednoduše nelogické a špatné. Intelu už to ve svém videu vmetl do obličeje i známý der8auer, na jehož kanál na YouTube můžete pokračovat.
 


reklama