reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Intel přestane informovat o detailních turbo frekvencích procesorů

6.10.2017, Jan Vítek, aktualita
Intel přestane informovat o detailních turbo frekvencích procesorů
Společnost Intel se rozhodla, že už přestane do specifikací dávat podrobné údaje o turbofrekvencích svých procesorů. To znamená, že už se nedozvíme, jaký takt má mít dané CPU třeba při zátěži dvou jader. A proč je to důležité? 
Intel s vypuštěním svých procesorů Coffee Lake deklaroval, že nyní už nebude do dostupných specifikací dávat podrobné informace o turbech, takže i z jiných materiálů než v jeho databázi se dozvíme v případě Core i7-8700K jen základní takt a turbo pro zátěž jednoho jádra, což je tedy maximální takt. 
 
 
Intel toto rozhodnutí komentoval tak, že jde o jeho soukromé a chráněné informace. Už se tak od něj nedozvíme, jaký takt má mít procesor se dvěma, čtyřmi nebo jiným počtem zatížených jader, ale pouze základní takt a maximum, což už dávno platí pro jeho databázi ARK, kde jsou pouze dva údaje: Processor Base Frequency a Max Turbo Frequency. 
 
Proč by nám takové rozhodnutí mělo vadit? Především proto, že procesory Intel nejsou stejně agresivní, co se týče turba, takže pak budeme mít při rozhodování o koupi méně informací. Je to vidět právě i na Core i7-8700K, o němž se ještě vyčmuchalo, že má konfiguraci 11/11/11/12/13/14. To znamená, že se násobič základního taktu (100 MHz) zvyšuje z výchozích 32x o 11 až 14 v závislosti na zátěži jednoho až šest jader. Jak ale máme pak vědět, že to není pro šest jader třeba jen 4? Pro Intel je to také daleko jednodušší v tom smyslu, že jej nic nenutí interně stanovené konfigurace turbofrekvencí dodržovat. 
 
Anandtechu se ještě podařilo dát dohromady podrobný přehled o turbech Coffee Lake
 
Navíc je tu fakt, že už v minulosti turbo nefungovalo tak, jak bychom si představovali, což je především případ mobilních procesorů, které opravdu nemusí dosahovat nejvyšších taktů a pokud, tak jen na zlomek času v zátěži. Týká se to ale i nových desktopových procesorů, což je problém i základních desek, na nichž se mohou chovat rozdílně. Díky specifikacím jsme se ale aspoň měli čeho chytit a zkoušet dosáhnout výchozích taktů, s čímž je teď konec. Pak bude velice těžké tvořit testy a na druhé straně se v nich orientovat, zvláště když tyto testy často probíhají v době, kdy je daný hardware nový a každou chvíli přichází nová verze BIOSů či firmwarů. Recenzent tak nebude moci určit, zda se jeho procesor chová správně a čtenář pak nebude vědět, zda předložené výsledky odpovídají základním vlastnostem testovaného hardwaru. Však technologie jako Turbo Boost byly vždy náladové a z velké části závisely na stropu napájení či kvalitě chlazení a také typu zátěže. 
 
reklama